Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info

Żagle: ME w klasie Optimist w Gdyni
Żeglarskie ME w klasie Optimist - Gdynia 11.-16.07
Żeglarskie ME w klasie Optimist - Gdynia 11.-16.07 / fot. Michał Wykrętowicz
W dniach 10.-17. lipca odbędą się w Gdyni mistrzostwa Europy w żeglarskiej klasie Optimist, weźmie w nich udział około 250 żeglarzy z ponad 40 państw. Z racji charakteru "open" imprezy gościnnie wystartują także zawodnicy reprezentujący inne kontynenty - z obu Ameryk i Azji.

W gdyńskich regatach mistrzostw Europy weźmie udział 14-osobowa reprezentacja Polski. Nad całą ekipą opiekę sponsorską i patronat objęła Nivea, znany producent kosmetyków, który mistrzostwami w Gdyni kontynuuje realizację programu "Błekitne Żagle" - otwartego w 2002 roku, a w charakterze stanowiącego opiekę nad najmłodszymi adeptami żeglarstwa, dziećmi w wieku 6-11 lat. Ostatnie dwa dni zawodów w Gdyni (16.-17.07.) to m.in. regaty o Puchar Nivea "Błękitne Żagle" oraz wyścig o Bęłitną Wstęgę (Puchar prezesa Polskego Komitetu Olimpijskiego).

Polscy żeglarze to od lat jedna z potęg Optimista, w roku 2003 mistrzem Starego kontynentu został Piotr Radowski (Yacht Klub Polski Gdynia). Dodajmy, że w klasyfikacji drużynowej ostatnich MŚ w Ekwadorze najlepsi byli polscy żeglarze, ten sam zespół triumfował w drużynowym Pucharze Europy. Wojciech Zemke, zawodnik Yacht-klubu Stal Gdynia, który rok temu wywalczył mistrzostwo Europy, nie będzie mógł niestety stanął do walki o obronę ubiegłorocznego trofeum, a to z tego prostego względu, że ukończył już 15 rok zycia (górny limit wieku dla Optimista).