logo
szukaj artukułów:
Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info
   
 
DOBRY START POLAKÓW NA JUDGEMENT DAY
/ fot. armpower.net
Prawie 100 zawodników z ponad 10 krajów, medale dla polskiej drużyny Armwrestlingu w prawie każdej kategorii wagowej, wiele miejsc tuż za podium oraz drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej, niesamowite emocje i wysoki poziom sportowy – tak pokrótce można przedstawić tegoroczny, szósty z kolei międzynarodowy turniej „JUDGEMENT DAY”, który odbył się w sobotę (17 października 2009 roku) podczas targów sportowych „Sportmax” w Budapeszcie.

„Zawody te były doskonała formą sprawdzianu dla naszych zawodników przed startem na tegorocznym Pucharze Świata zawodów – Nemiroff World Cup 2009 oraz X Pucharem Polski w Starogardzie Gdańskim” – powiedział nam jeden z uczestników turnieju, Tomasz Szewczyk z Tomaszowa Mazowieckiego. „Wszyscy nasi zawodnicy pokazali dobrą formę. Szczególnie wyróżnił się Grzegorz Nowak z Klubu Złoty Tur Gdynia, który bez problemów wygrał zarówno swoją kategorie wagową, jak i kategorię Open” – mówił dalej Tomek w rozmowie telefonicznej.

Już od pierwszych startów naszej reprezentacji widać było ich bardzo dobre przygotowanie. Na tle takich krajów jak: Słowacja, Węgry, Czesi, Turcja, Grecja, Belgia, Szwajcaria i inne Polska drużyna wyróżniała się znacznie. Nasi reprezentanci niejednokrotnie pokonywali takie znane nazwiska z areny międzynarodowego Armwrestlingu jak: Germanus,  Dobrovicz, Onder, Szasz i inne. Spisali się po prostu na medal. A nawet na kilka medali. Ale po kolei.

W rywalizacji ręki lewej, ze względu na to, że w rozgrywkach zawodnicy mieli do wyboru tylko i wyłącznie trzy kategorie wagowe: do 75kg, do 90kg oraz powyżej 90kg kategorie były w bardzo mocnej obsadzie zawodniczej (ok. 30 zawodników w każdej kategorii).

Jako pierwsi do boju ruszyli zawodnicy z najlżejszej kategorii wagowej, czyli do 70kg. Nasi reprezentanci: Korbiel Krystian, Stolarczyk Oktawian oraz Kotlas Damian z MCKiS Tytan Jaworzno niestety uplasowali się poza podium. Bardzo dobrze w rywalizacji tej kategorii natomiast spisał się Dawid Bartosiewicz z UKS Złoty Orzeł Choszczno, który w rezultacie bez problemów uplasował się na miejscu pierwszym.

W kolejnej kategorii męskiej – do 90kg zdobyliśmy kolejny medal turniejowy. Tym razem Tomasz Szewczyk z Tomaszowa Mazowieckiego przegrywa dwukrotnie finał (do finału wszedł bez porażki) z Radosławem Dobrovicz i ostatecznie zajmuje drugą lokatę na podium.

W najcięższej kategorii, powyżej 90kg bardzo dobrze spisał się Dariusz Muszczak z Myszkowa, który w rezultacie zajął pierwsze miejsce na podium. Jego klubowy kolega – Mariusz Grochowski z MCKiS Tytan Jaworzno niestety w tej kategorii w eliminacjach przegrywa z Darkiem Muszczakiem oraz z węgierskim zawodnikiem i w rezultacie uplasował się poza podium. Niestety z bezpośredniej rywalizacji nie mogliśmy zobaczyć najsilniejszego Polaka – Grzegorza Nowaka, który swój start zaliczył tylko i wyłącznie na rękę prawą.

W klasyfikacji dziewczyn, zarówno na lewą, jak i prawą rękę niesamowicie wystartowała Nikola Ipnar z MCKiS Tytan Jaworzno. Do kraju Nikola wróciła z dwoma medali – srebro  na lewą i prawą rękę.

Ciut lepiej naszej reprezentacji poszło w rywalizacji ręki prawej. Tutaj zawodnicy mieli więcej możliwości wagowych (mężczyźni prawa ręka do 65kg, 75kg, 85kg, 95kg, +95kg). Nasza reprezentacja medale zaczęła zdobywać już od pierwszej kategorii wagowej - do 65kg. Tutaj bowiem Damian Kotlarz oraz Oktawian Stolarczyk z MCKiS Tytan Jaworzno zajęli po kolei: Damian drugie, Oktawian miejsce trzecie.

W kolejnej kategorii do 75kg bardzo dobrze znów wystartował Dawid Bartosiewicz. Tym razem do Polski Dawid wrócił z medalem koloru srebrnego. Niestety nasz zawodnik przegrał dwukrotnie przez faule: raz w eliminacjach i raz w finale. Miłym zaskoczeniem w tej kategorii był start drugiego naszego reprezentanta – Kamila Krupy z MCKiS Tytan Jaworzna, który w rezultacie uplasował się na miejscu trzecim.

W kolejnej kategorii do 85 kg do boju stanęli Tomasz Szewczyk z Tomaszowa Mazowieckiego i Tomasz Sypniewski z Warszawy. Jak im poszło? Zapytaliśmy u źródła, czyli Tomasza Szewczyka.

 „Po ciężkich walkach eliminacyjnej przegrałem niestety z Peterem Kovaczem z Wegier. W kolejnej walce przegrywam ponownie z Tomaszem Sypniewskim. W walce z Tomkiem odnowiła mi się niestety kontuzja przyczepu ręki prawej i w rezultacie uplasowałem się na miejscu szóstym. Tomek Sypniewski zajął bodajże miejsce czwarte”.

W kolejnej kategorii - do 95 kg zanotowaliśmy kolejną sensację turniejową. Nasz reprezentant - Mariusz Grochowski w drugiej walce pokonuje kilkukrotnego Mistrza Świata i Europy - Jana Germanusa ze Słowacji. Nie groźni byli też dla Mariusza inni zawodnicy tej kategorii wagowej. Dobry start doprowadził zawodnika z Jaworzna bezpośrednio do rundy finałowej. Jego rywalem finałowym był zwycięzca półfinału w walce z Janem Germanusem - Radosław Dobrovicz. Niestety. Pomimo, że Mariusz Dobrovicza spokojnie pokonał w eliminacjach, to w finale musiał ulec nie jak by się wydawało sile, lecz szybkości na starcie. Rywalizacja Mariusza zakończyła się więc na miejscu drugim.

W najcięższej kategorii turnieju + 95kg doskonale poradził sobie Grzegorz Nowak z Gdyni. Grzesiek nie miał najmniejszych problemów i pewnie zwyciężył złoty medal na Węgrzech. Niestety drugi nasz reprezentant - Dariusz Muszczak jak sam mówi: „zostałem skrzywdzony przez sędziów, ich werdykty były nierzetelne” odpadł z turnieju w rundzie eliminacyjnej i skończył rywalizację poza podium. Nie ma co się zresztą dziwić, gdyż z powodu braku sędziów większość pojedynków były rozgrywane przy udziale jednego sędziego. Oczywiście taki system sędziowania jest dozwolony, ale czy sprawiedliwy?

Na koniec rozegrano prestiżową kategorię open. Tutaj zawodnicy walczyli do jednej przegranej. Do wygrania oprócz nagród pieniężnych był specjalnie przygotowany pas mistrzowski. Niezaprzeczalnym mistrzem został Grzegorz Nowak z Gdyni, który w zarówno w walkach eliminacyjnych, jak i w finale z Radoslavem Dobrovicz specjalnie się nie namęczył. Do kraju wrócił zarówno z medali, jak i z brakiem jakiejkolwiek kontuzji.

Oczywiście razem z naszymi reprezentantami w Budapeszcie towarzyszyła telewizja N Sport. Z całą pewnością już niedługo na kanale sportowym N Sport zobaczymy relację z Węgier w cyklicznym programie „Real Armwrestling”. Serdecznie zapraszamy przed telewizory a naszym kadrowiczom gratulujemy sukcesu międzynarodowego.

Więcej: www.armpower.net

Paweł Podlewski2009-10-19 - armpower.net /aktivpress.pl

Szukaj w kategorii: Fitness i kulturystyka - Armwrestling

[ wersja do druku ]
 
belka geo search
Loading ...
1
1
1
1
1
1
1