|
Reprezentacja Polski / fot. armpower.net |
|
|
Ponad 450 zawodników z 31 krajów wystartowało w XXX Mistrzostwach Świata w Armwrestlingu, rozgrywanych od 1 do 7 grudnia w Kanadzie. Największą liczbę armwrestlerów wystawiła reprezentacja gospodarzy (73 siłaczy). O dwóch mniej armwrestlerów wystawili Rosjanie – 71. Dość liczna grupa sportowców (64) reprezentowała Stany Zjednoczone. 42 zawodników startowało w barwach Brazylii, a 24 w barwach Ukrainy. O jednego mniej zawodnika (23) wystawiła reprezentacja Kazachstanu. W rywalizacji światowej wiedzieliśmy jeszcze 19 zawodników z Turcji, 16 z Szwecji, 13 z Japonii, 9 z Bułgarii, Czech, Niemiec, i Włoch oraz 8 z Słowacji. Reszta armwrestlerów to jednostkowi zawodnicy (Armenia – 1, Belgia – 1, Białoruś – 1, Hiszpania – 4, Finlandia – 5, Francja – 1, Anglia – 2, Holandia – 5, Węgry – 6, Izrael – 1, Łotwa – 4, Litwa – 5, Norwegia – 5, Rumunia – 3, Szwajcaria – 2, Uzbekistan – 3 oraz Polska – 5).
Tegoroczne, trzydzieste z kolei „Mistrzostwa Świata w Armwrestlingu „ należały chyba do jednych z najciekawszych, międzynarodowych rywalizacji armwrestlingowych tego roku. Chociaż tym razem ze względów finansowych i logistycznych (daleka podróż, duże koszty oraz problemy wizowe) w światowych zmaganiach nie było dużo zawodników oraz państw, to emocje, które każdego dnia zawodów (03 i 04 grudnia rywalizacji juniorów, osób niepełnosprawnych, mastersów oraz grand masterów, pierwszego dnia lewej, drugiego prawej ręki oraz 05 i 06 grudnia rywalizacja kategorii seniorów lewej i prawej ręki) towarzyszyły tej właśnie imprezie, były niesamowite.
W tym miejscu pragniemy zauważyć, że zawsze gdy startują zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii oraz zawodników zza naszej wschodniej granicy emocje sportowe sięgają zenitu. Tak było i tym razem. Tym bardziej, że wśród zawodników właśnie tych krajów nie zabrakło gwiazd światowego formatu. Wśród armwrestlerów brazylijskiej reprezentacji największą gwiazdą był oczywiście na stałe mieszkający w USA - Marcio Barbosa. Natomiast wśród amerykanów Michael Todd, Steve Rau, czy też Brayan Johnson .Nie ma co ukrywać, że najwięcej utytułowanych nazwisk przybyło ze wschodu: Arsen Lilijev, Roman Filipov, Ivan Matyushenko czy Roman Tsindieliani z Rosji, Babayev: Ruslan, Rustam i Snizhana, Alexey Semerenko, Mykaylo Rudakov, Andrey Pushkar z Ukrainy. Nie zabrakło też utytułowanych zawodników z innych krajów, takich jak: Lubomir Jagnesak, Jan Germanus ze Słowacji, Stojan Golemnov, Krasimir Kostadinov z Bułgarii i wielu, wielu innych zawodników. Swój udział bardzo mocno zaakcentowali zawodnicy z Kazachstanu, których poziom sportowy na tle innych zawodników był bardzo wysoki. A do startu zgłosili się przecież armwrestlerzy dużo mniej znani, niż ich koledzy po fachu z areny międzynarodowego armwrestlingu. Ich starty z całą pewnością na stałe zapiszą się na kartach historii światowej rywalizacji, gdzie kazachscy siłacze na ręce dość często znajdowali się na podium w poszczególnych kategoriach wagowych.
Tegoroczne „Mistrzostwa Świata w Kanadzie” były bardzo emocjonujące i na wysokim sportowym poziomie. Bardzo często z góry obstawiani faworyci nie spełniali oczekiwań kibiców i znajdowali się poza strefą medalową. Ale to dobrze. Przecież w sporcie o to chodzi, by podnosić swoje umiejętności sportowe. Przecież na takiego typu zmagania jak Mistrzostwa Świata nie może wystartować byle słabeusz. Jak pokazała rywalizacja tutaj naprawdę trzeba być przygotowanym w 100%. Kto był – przywiózł do domu medal. Kto nie był – musiał przełknąć smak gorzkiej porażki i wyciągnąć wnioski na przyszłość.
POLACY NA MŚ KANADA 2008
W tegorocznych, trzydziestych z kolei „Mistrzostwach Świata w Armwrestlingu – Kelowna, Kanada 2008” Polskę reprezentowała pięcioosobowa kadra armwrestlerów: Janusz Piechowski (Gdynia) startujący na lewą i prawa rękę w kategorii Grand Masters do 90 kg (zawodnicy powyżej 50 roku życia), Dariusz Suzos (Piaseczno) startujący na lewą i prawą rękę w kategorii Masters do 90 kg, Marta Opaliśńka (Grudziądz) startująca na lewą i prawą rękę w kategorii juniorki do 55 kg oraz seniorki do 55 kg, Małgorzata Ostrowska (Strzegom) startująca na lewą i prawą rękę w kategorii seniorki do 60 kg oraz Marlena Wawrzyniak (Grudziądz) startująca tylko na prawą rękę w kategorii seniorki do 70 kg.
Darek Suzos (Piaseczno) startujący w kategorii Masters do 90 kg (zawodnicy powyżej 40 roku życia) w końcowej klasyfikacji tegorocznych „Mistrzostw Świata – Kelowna, Kanada 2008” uplasował się na miejscu 6 (lewa ręka) oraz 8 (prawa ręka). Jak na pierwszy start naszego reprezentanta (debiut Darka na światowej arenie armwrestlingowej) był to bardzo dobry wynik. Nie zapominajmy, że w kategoriach masters bardzo często stają zawodnicy z tzw. „dużym bagażem życiowym”, czyli doświadczeni już armwrestlerzy. Niestety by walczyć o strefę medalową Darkowi zabrakło nie tyle siły, ile doświadczenia w takiego typu rywalizacji.
Wice Mistrz Świata ręki lewej kategorii master z roku 2004 (Durban, Afryka Południowa) - Janusz Piechowski (Gdynia) niestety w tegorocznej, światowej rywalizacji nie zdołał powielić sukcesu z roku 2004. W ostatniej chwili gdynianin zdecydował się wystartować tylko i wyłącznie w kategorii grand masters do 90 kg (zawodnicy powyżej 50 roku życia), gdzie w rywalizacji lewej ręki na 9 startujących ostatecznie uplasował się na miejscu 7, natomiast na rękę prawą, po wygranej jednej walce i przegranych dwóch kolejnych (notabene przez faule) w końcowej klasyfikacji uplasował się na miejscu 5. A szkoda. Janusz bowiem był bardzo bliski do zdobycia miejsca medalowego. Gdyby nie te faule …. Jak na dłoni widać, że Januszowi coraz ciężej rywalizować na arenie międzynarodowego armwrestlingu. Jak już wcześniej wspomniałem weterani tego sportu to doświadczeni już sportowcy. Sportowcy, którzy co nieco wiedzą o tej dyscyplinie sportu. Kwestia tylko tego, kto i jak wykorzysta swoją wiedze i jak mocno przygotuje się do poszczególnych zmagań. Janusz niestety bez miejsca medalowego. Ale piąty na świecie – to już coś! Nieprawdaż?
W kategorii juniorek ręki prawej do 55 kg Marta Opalińska (Grudziądz) zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia rywalizacji światowej trafiła na bardzo mocną obsadę zawodniczą, czego nie można powiedzieć o innych juniorskich (oczywiście damskich) kategoriach wagowych. Niestety w klasyfikacji generalnej Marta zakończyła rywalizację poza strefą medalową. Pierwszego dnia mistrzostw (ręka lewa) uplasował się na miejscu 5, natomiast drugiego dnia (ręka prawa) na miejscu 6.
Oprócz startów w juniorkach Marta spróbowała swoich sił z dużo starszymi koleżankami po fachu. Tutaj (w kategoriach seniorskich) Marta na rękę lewą niestety nie dała rady pokonać dużo lepszych rywalek. Na 13 startujących zawodniczek Marta zajęła miejsce 12. Dużo lepiej za to poszło jej w rywalizacji ostatniego dnia mistrzostw – ręki prawej. Determinacja i chęć wygranej sprawiła, że Marta w końcowej klasyfikacji uplasowała się na miejscu 4 (na 14 startujących zawodniczek). Marta jest prawdziwą fighterką, ale brakuje jej doświadczenia oraz wyćwiczenia technik armwrestlingowych (np. szybkiego startu). Wiele pracy jeszcze przed nasza armwrestlerką, która z cała pewnością zaowocuje w przyszłości.
Podobnie jak Marcie Opalińskiej, tak i Marlenie brakuje jeszcze tego czegoś, by móc śmiało walczyć o strefę medalową z najlepszymi na świecie. Co prawda Marlena Wawrzyniak (Grudziądz) dysponuje niesamowitą siła (widać znaczny wzrost siły), co niejednokrotnie udowodniła podczas krajowej i światowej rywalizacji, ale w zmaganiach z najlepszymi z najlepszych jest to trochę za mało. W kategorii do 70 kg ręki prawej (na lewą po kontuzji na Pucharze Polski – Rumia 2007 Marlena nie siłuje się) zawodniczka z Grudziądza ostatecznie uplasowała się na miejscu 8. W swojej kategorii miała wiele utytułowanych zawodniczek, takich jak: Irina Makeeva (Rosja), czy Nadiya Anilina (Ukraina).
Dość ciężką rywalizację miała Małgorzata Ostrowska (Strzegom), która w swojej kategorii miała aż sześć zawodniczek z tytułem Mistrzyni Świata. Mimo tak dużej obsady Małgosia w rywalizacji reki lewej kategorii do 60 kg seniorek zajęła dość wysokie miejsce 7 (na 18 startujących), wyprzedzając niektóre utytułowane zawodniczki z areny międzynarodowego armwrestlingu (np. Mistrzynię Świata i Europy Veronikę Bonkovą z Bułgarii). Natomiast na rękę prawą w końcowej klasyfikacji na tyle samo startujących zawodniczek uplasował się na miejscu 11. Jak na tak wysoką obsadę zawodniczą uważam, że Małgosia tegorocznych Mistrzostwach Świata wypadła całkiem dobrze. Zauważcie bowiem, że np. w rywalizacji ręki prawej poza podium uplasowały się takie znane zawodniczki jak Weronika Bonkova (Bułgaria), Olena Skoryk (Ukraina), czy też Irina Kartseva (Rosja).
Autor: Paweł Podlewski
2008-12-10 - armpower.net /aktivpress.pl Szukaj w kategorii: Fitness i kulturystyka - Armwrestling
[ wersja do druku ] |