szukaj artukułów:
Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info

Finał Polskiej Ligi Armwrestlingu w kategoriach ciężkich
/ fot. armpower.net
Znamy już zwycięzców „Polskiej Ligi Armwrestlingu – Professional FitMax League 2008” w  kategoriach ciężkich. Zostali nimi: w kat. do 86 kg mężczyzn – Piotr Bartosiewicz z Choszczna, w kat. do 95 kg mężczyzn, Lucjan Fudała z Jaworzna, w kat. +95 kg mężczyzn – Marcin Kreft z Lęborka oraz w kat. do 60 kg kobiet – Katarzyna Banach z Koszalina.

W sobotę (15 marca br.) w gdyńskim Centrum Gemini odbyła się trzecia z kolei, a zarazem ostatnia – finałowa kolejka Polskiej Ligi Armwrestlingu. Organizatorem jak zwykle był polski odział międzynarodowej, zawodowej organizacji Professional Armwrestling League (PAL) – Mazurenko Armwrestling Promotion. W finale do startu stanęli najlepsi z najlepszych polskich siłaczy na ręce.

W kuluarach mówiono, że była to chyba najlepsza kolejka tegorocznej ligi Armwrestlingu.. Dramaturgii było co niemiara i choć rywalizacja lewej ręki wyłoniła nam praktycznie zwycięzców ligi, to na prawą rękę toczył się „wielki bój” o kolejne miejsca medalowe.

Najwięcej emocji w finałowej rozgrywce dała nam kategoria do 86 kg mężczyzn. Byliśmy świadkami morderczej rywalizacji w wykonaniu: Marcina Lachowicza z Piaseczna, Mariusza Grochowskiego z Jaworzna oraz Piotra Bartosiewicza z Choszczna. Ci, co nie widzieli walk w/w zawodników na własne oczy niech żałują. Adrenaliny, wielkich wygranych i gorzkich porażek było co niemiara. I kibice spisali się na złoty medal. Jak mogli pomagali swoim faworytom, co sił w płucach skandując podczas walk imię swoich ulubieńców. Za co w imieniu organizatorów oraz samych zawodników serdecznie dziękujemy.

To była ostatnia rywalizacja Polskiej Ligi roku 2008. Znamy już najlepszych z najlepszych wśród polskich zawodowców we wszystkich rozgrywanych kategoriach wagowych. Teraz przed nami Mistrzostwa Polski w Kielcach (4-6 kwietnia 2008 roku). Tam zapewne zawodnicy zapewnią nam - obserwatorom i kibicom - armwrestling ma wysokim poziomie. Czekamy z niecierpliwością.

KAT. 60 KG – KATARZYNA BANACH NAJLEPSZA

W kategorii do 60 kg kobiet najlepiej spisała się Katarzyna Banach z Koszalina. W klasyfikacji, zarówno ostatniej kolejki (przegrała w tej kolejce tylko jeden pojedynek z Małgorzatą Ostrowską), jak i sumy trzech odsłon ligi była najlepsza i uplasował się na pierwszym miejscu na podium. Udowodniła w ten sposób, że tytuł Najsilniejszej Polski (zdobyty podczas Pucharu Polski w Rumi w 2007 roku) słusznie jej się należał. Po rywalizacji ligowej do swojego konta dołożyła tytuł Najsilniejszej Polskiej zawodniczki wśród zawodowców w roku 2008. Nasze gratulacje. Miejsce drugie w klasyfikacji generalnej trzech kolejek przypadło Beacie Stelmaszczuk z Lublina (w ostatniej kolejce przegrała z Kasią, zarówno na lewą, jak i na rękę prawą). Miejsce trzecie natomiast Małgorzacie Ostrowskiej z Strzegomia.

KAT. 86 KG – DRAMATYCZNA RYWALIZACJA FINAŁOWA

Rywalizacja kategorii do 86 kg wzbudziła najżywszą reakcję, zarówno wśród samych zawodników, jak i licznie zgromadzonej publiczności. Tutaj liderów było trzech: Marcin Lachowicz z Piaseczna, Mariusz Grochowski z Jaworzna oraz Piotr Bartosiewicz z Choszczna. Różnica punktowa po dwóch kolejkach ligowych pomiędzy tymi zawodnikami była naprawdę niewielka. Podczas rywalizacji na twarzach armwrestlerów była wypisana determinacja i chęć wygranej. Po ciężkich walkach (szczególnie na rękę prawą) obronną ręką wyszedł Piotr Bartosiewicz. Miejsce drugie ex aequo zajęli Mariusz Grochowski i Marcin Lachowicz. Jednak srebro przypadło lżejszemu Mariuszowi (wygrał wagą ciała – różnica sumy wagi trzech kolejek wynosiła 2 kg i 100 gram). Miejsce trzecie natomiast – Marcinowi Lachowiczowi. Dla obserwatorów tej dyscypliny sportu była to ogromna niespodzianka. Mariusz Grochowski na ostatnią – finałową kolejkę przygotował się w 100%. W klasyfikacji generalnej trzeciej kolejki (podobnie jak Piotrek Bartosiewicz) przegrał tylko dwa pojedynki. Marcin Lachowicz natomiast aż cztery.

W ostatniej, trzeciej kolejce znów dobrze wystartował Michał Kapłan z Gdyni. Co prawda na lewą rękę zbytnio nie powalczył (kontuzja), ale za to na prawą walczył z ogromną determinacją. Dobre, wyrównane starty Michała przez wszystkie kolejki ligowe uplasowały go na miejscu czwartym. Miejsce piąte w klasyfikacji generalnej przypadło Grzegorzowi Lasocie, który podobnie jak Michał w ostatniej kolejce walczył jak prawdziwy zawodowiec.

Wyniki trzech kolejek kat. 86 kg mężczyzn:
1. Piotr Bartosiewicz – Choszczno – pkt. 111
2. Mariusz Grochowski – Jaworzno – pkt. 102 (suma wag: 255,50 kg)
3. Marcin Lachowicz – Piaseczno – pkt. 102 (suma wag: 257,60 kg)
4. Michał Kapłan – Gdynia – pkt. 66
5. Grzegorz Lasota – Bydgoszcz – pkt. 51
6. Ruben Kołodziejczyk – Choszczno – pkt. 42
7. Wiktor Szyszkowski – Gdynia – pkt. 21

KAT. 95 KG – DOBRY START FORMELI

Kategorię do 95 kg mężczyzn bez problemu, a nawet śmiem twierdzić bez potu na czole wywalczył Lucjan Fudała z Jaworzna. Przez wszystkie trzy kolejki ligowe zdobył komplet zwycięstw, co w klasyfikacji generalnej dało mu mocne, pierwsze miejsce. Natomiast niespodziewanie miejsce drugie przypadło Marcinowi Formeli z Kartuz (w trzeciej kolejce przegrał tylko dwa pojedynki: na lewą i prawą rękę z Lucjanem). Co prawda, po dwóch kolejkach ligowych faworytem miejsca drugiego był Krzysztof Kubiak z Gdańska, ale niezbyt dobry start w finale (przegrał aż sześć pojedynków) w klasyfikacji generalnej trzech kolejek dało mu ex aequo miejsce drugie z Marcinem. Przegrał jednak minimalną wagą ciała (przez sumę wag trzech kolejek ważył zaledwie 100 gram więcej niż Marcin), co w rezultacie uplasowało go na miejscu trzecim. No cóż? Ostatni, finałowa kolejka miała rozstrzygnąć wszystko. I rozstrzygnęła. Szkoda tylko, że zarówno w tej kategorii, jak i poprzedniej (do 86 kg mężczyzn) o miejscach medalowych decydowała waga ciała.

Biorąc pod uwagę małe doświadczenie w startach (raptem dwa lata) dobrze wystartował Grzegorz Nowak z Gdyni. Ten młody, osiemnastoletni zawodnik w klasyfikacji generalnej trzech kolejek uplasował się na miejscu czwartym. Patrząc przez pryzmat wszystkich kolejek ligowych stwierdzam, że Grzegorzowi w wielu przypadkach zabrakło doświadczenia i praktyki przy zawodowym stole.

Wyniki trzech kolejek kat. 95 kg mężczyzn:
1. Lucjan Fudała – Jaworzno – pkt. 126
2. Marcin Formela – Kartuzy – pkt. 90 (suma wag: 284,10 kg)
3. Krzysztof Kubiak – Gdynia – pkt. 90 (suma wag: 284,20 kg)
4. Grzegorz Nowak – Gdynia – pkt. 72
5. Dariusz Muszczak – Jaworzno – pkt. 69
6. Daniel Szymkiewicz – Gdynia – pkt. 12
7. Tomasz Tański – Bydgoszcz – pkt. 12
8. Łukasz Obłuski – Gdynia – pkt. 12

KAT. +95 KG – MARCIN KREFT NAJLEPSZY

Ostatnią kategorię męską - powyżej 95 kg - bez problemu zwyciężył Marcin Kreft z Lęborka. Zarówno w tej, jak i poprzednich kolejkach ligowych nie miał sobie równych. Przez całą rywalizację ligową zaliczył jedną przegraną - z Krystianem Kruszyńskim na rękę prawa (w pierwszej kolejce). Reszta walk należała do niego. Miejsce pierwsze – Marcin Kreft! Miejsce drugie w klasyfikacji generalnej trzech kolejek wywalczył wspomniany wcześniej Krystian Kruszyński z Gdyni, który w ostatniej kolejce zanotował równie dobry start, jak w poprzednich (przegrał z Kreftem na lewą i prawą oraz jeden pojedynek na prawa rękę z Arturem Głowińskim). Miejsce trzecie przypadło Sławomirowi Głowackiemu z Inowrocławia. Nieoczekiwanie na miejscu medalowym nie znalazł się Artur Głowiński z Choszczna. W klasyfikacji trzech kolejek zajął chyba najgorsze miejsce dla każdego sportowca – miejsce czwarte. Miejsce piąte przypadło Stanisławowi Kwidzyńskiemu z Pruszcza Gdańskiego. Przez wszystkie kolejki ligowe prezentował dobry i wyrównany poziom.

W ostatniej kolejce ligowej nie wystartował Przemysław Grzenkowicz z Bydgoszczy. Ciekawe tylko, czy tak jak powiedział przed samym startem trzeciej kolejki nabawił się kontuzji, czy też nie widział swoich szans na premiowane miejsce?