logo
szukaj artukułów:
Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info
   
 
Aktywne gminy
:: Drzwica ::

ogólnie Dane teleadresowe zdjęcia
Informacje ogólne

nazwa gminy:Drzwica

Gmina Drzewica jest położona w centralnej Polsce na pograniczu Mazowsza, Ziemi Łódzkiej i Gór Świętokrzyskich, w zakolu Pilicy, wśród kompleksów leśnych. Północna część gminy usytuowana jest w otulinie Spalskiego Parku Krajobrazowego. Siedzibą gminy jest powstałe w XIII w. miasto Drzewica.

!!! Największym atutem Drzewicy jest wybudowany na rzece Drzewiczce unikatowy tor slalomowy kajakarstwa górskiego. Jest to najnowocześniejszy, jedyny tego typu obiekt w Europie zlokalizowany na terenach nizinnych, drugi po krakowskim, sztuczny tor kajakowy w Polsce. Długość rynny toru kajakowego wynosi 194 m, szerokość rynny toru:   od 5,0 do 12,0m. Doskonałe warunki wodne oraz idealne ukształtowanie rynny toru zapewniają spełnienie wszystkich wymogów potrzebnych przy realizacji zawodów rangi mistrzostw świata.

Od 1985 roku odbywały się w Drzewicy regaty kajakowe o Puchar Ziemi Radomskiej (15 edycji), a co dwa lata rozgrywano regaty Mistrzostw Polski Juniorów i Seniorów w slalomie i zjeździe kajakowym. Zawodnicy z Drzewicy zdobywali systematycznie wiele medali z tytułami Mistrzów Świata i Europy włącznie. Największe sukcesy osiągnęła para zawodników Krzysztof Kołomański i Michał Staniszewski – Mistrzowie Świata i srebrni medaliści z Igrzysk Olimpijskich w Sydney 2000.

W dniach 16-17 lipiec 2005 na torze kajakowym w Drzewicy odbyła się XI Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Letnich 2005 oraz Mistrzostwa Polski Juniorów w Slalomie (kajakarstwo górskie).

 Tor kajakowy jest udostępniony dla turystów, amatorów sportów wodnych. Zainteresowani kajakarstwem górskim mogą na nizinie spróbować swoich sił na torze kajakowym w Drzewicy.

Przez Drzewicę przepływa rzeka Drzewiczka (prawy dopływ Pilicy) o pięknym naturalnym meandrowym brzegu. Dolina Drzewiczki obfituje w dość liczne obustronne dopływy. Jednym z jej dopływów jest rzeka Brzuśnia z wodami I klasy czystości (0,5 km na wschód od miasta) i jest miejscem bytowania wielu gatunków ryb i skorupiaków. Porośnięta bujnym lasem dolina rzeki Brzuśni tworzy interesujący krajobraz. Obie te rzeki mają swój symbol w herbie miasta w postaci dwóch falujących wstęg pod złotą koroną szlachecką.

Atrakcją turystyczną Drzewicy jest zbiornik wodny zw. Jeziorem Drzewickim, który zajmuje powierzchnię ponad 80 ha. Powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Drzewiczki i spełnia funkcję zbiornika retencyjnego i rekreacyjnego.

Drzewica jest miastem o bogatej historii. Stąd pochodził pierwszy polski dyplomata – prymas Polski – arcybiskup Maciej Drzewicki. To tu powstał jeden z pierwszych obiektów architektury renesansowej w Polsce – zamek arcybiskupa Macieja Drzewickiego z XVI w., którego ruiny istnieją do dziś. Ruiny XVI – wiecznego renesansowego zamku oraz gotycki kościół z XV w. z kolistą wieżą są atrakcją turystyczną Drzewicy.

Duża powierzchnia lasów, czyste środowisko, walory rekreacyjne doliny rzeki Drzewiczki     (na terenie gminy występuje Obszar Chronionego Krajobrazu „Doliny rzeki Pilicy i Drzewiczki”), ciekawe zabytki historyczne, tradycyjna obrzędowość ludowa folkloru opoczyńskiego czyni gminę Drzewica atrakcyjnym miejscem turystyki, sportu, rekreacji i wypoczynku.

Na terenie gminy, w miejscowości Radzice Małe, znajduje się gospodarstwo agroturystyczne, położone 6 km na zachód od Drzewicy. Gospodarze oferują swoim gościom czyste powietrze, malownicze krajobrazy. Ta okolica to raj dla grzybiarzy, amatorów wędkowania.

             Gmina i Miasto Drzewica posiada stronę internetową: www.drzewica.pl[ «« powrót do listy «« ]
 
belka geo search
Loading ...
1
1
1
1
1
1
1