logo
szukaj artukułów:
Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info
   
 
Rezultaty uzyskiwane dzięki zastosowaniu Gymstick
/ fot. DEM
Gymstick jest niezwykle prostym przyborem gimnastycznym, jednak dzięki niemu można uzyskać zadziwiające rezulktaty w bardzo krótkim czasie i w wielu obszarach aktywności ruchowej. Z Gymstick można ćwiczyć niemal wszystkie partie ciała. - Wymyślono już około 600 ćwiczeń dla tego przyrządu - mówi instruktorka fitness Hanna Fidusiewicz. Mogą być one przeznaczone dla osób, chcących poprawić swoją kondycję lub wykształcić odpowiednio swoje ciało.

Dzięki Gymstick można też oczywiście schudnąć, poprawić mięśnie i pozbyć się cellulitisu. Przyrząd może być również używany przez kobiety w ciąży lub do rehabilitacji. Ciekawostką jest to, że instruktorzy prowadzą również zajęcia na basenie.

Zalety ćwiczenia z Gymstick poparte są specjalistycznymi badaniami naukowymi.
A oto jak zbadano efekty treningu wpływające na poprawę układów neuromięśniowych i krążenia.
W ciągu pięciu tygodni testowano grupę 15 osób w  wieku od 22 do 29 lat. Osoby, które nie wykazywały zamiłowania do jakiejkolwiek aktywności ruchowej ćwiczyły z wykorzystaniem przyboru Gymstick. Raz w tygodniu brali udział w sesji treningowej prowadzonej przez instruktora, a dwa do trzech razy trenowali samodzielnie. W wyniku tej próby wytrzymałość osób testowanych podczas np. wykonywania przysiadów znacznie poprawiła się. Przeciętny wskaźnik poprawy wyniósł 72 procent. Większość testowanych wykazała również widoczną poprawę w sile mięśni nóg i rąk przeciętnie o 19 proc. Zaburzony bilans mięśniowy wykazał poprawę w kategoriach siły przeciętnie o 23 procent.
Sprawdzano również dystans i szybkość. Testowani musieli wykonać zadanie na platformie - równoważni. Ćwiczenia wykazały wyraźną poprawę w kategorii sprawności dynamicznej równowagi. W wyniku testu na czas ćwiczenia poprawił się o 21 procent.
Badanie zostało przeprowadzone przez Anu Rannikko, Hanna Salminen oraz Janne Avela (Ph.D., kierownika badania) w Centrum Badań Neuro-mięśniowych Wydziału Biologii i Wychowania  Fizycznego Uniwersytetu z  Jyväskylä w Finlandii w 2004 roku.

Badano również przydatność Gymstick w ćwiczeniach terapeutycznych.
Okres badań trwał siedem tygodni, podczas którego badany był wpływ oddziaływań za pomocą ćwiczeń fizycznych na równowagę i siłę mięśniową. Grupa testowa składała się z sześciu osób w wieku od 39 do 59 lat. Średnie wyniki grupy badanej pokazały poprawę we wszystkich kategoriach. Wynik " testu stania na jednej nodze" mierzący koordynację mięśni grzbietu wykazał poprawę o 54 procent dla prawej stopy i 129 proc. dla lewej stopy z otwartymi oczami. Kiedy testowani wykonali ten test z zamkniętymi oczami, równowaga poprawiła się o 129 procent dla prawej stopy i 147 procent dla lewej. Wynik testu mięsni brzucha pokazał  poprawę przeciętnie o 272 procent,  mięsni grzbietu o 37 procent, a poprawa po teście rąk wyniosła 49 procent dla prawej i 89 procent dla lewej. Wynik testu przysiadu wykazał poprawę o 38 procent. Na podstawie przeprowadzonych ankiet, testowani stwierdzili, że Gymstic zmotywował ich do ćwiczenia w sposób bardziej aktywny. Stwierdzili także, że jest to formą treningu stawiającą wyzwanie dla ćwiczeń w grupie.
Badanie zostało przeprowadzone przez Kati Yliniemi oraz Saara Äijö z Wydziału Usług Społecznych i Zdrowotnych, Program Magisterski z Fizjoterapii Politechniki z Lahti w 2004 roku.

Ćwiczenia zdobyły już uznanie polskich instruktorów fitness. Posiadają również rekomendację lekarzy, fizykoterapeutów, instruktorów i trenerów sportowych z Finlandii, kraju z którego pochodzi Gymstick. Przyrząd jest obecnie wykorzystywany w niektórych krajowych sanatoriach, czy hotelowych klubach fitness. Aby zdobyć informacje, gdzie można poćwiczyć z Gymstic wejdź na stronę: www.aktivpro.pl2006-02-09 - Katarzyna Kowalewska /aktivpress.pl

Szukaj w kategorii: Fitness i kulturystyka - Gymstick
Szukaj w kategorii: Zdrowie i uroda - Zdrowie

[ wersja do druku ]
 
belka geo search
Loading ...
1
1
1
1
1
1
1