logo
szukaj artukułów:
Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info
   
 
Pierwsza pomoc z "Biotonem"
"Pierwsza Pomoc"
"Pierwsza Pomoc" / fot. DEM
Przykre to aczkolwiek prawdziwe - w Polsce nie mamy w dalszym ciągu skoordynowanego systemu ratownictwa! Codziennie dochodzi do kilkudziesięciu wypadków drogowych, podczas których giną ludzie.

Dzieje się tak dlatego, iż często pomoc przybywa za późno. Jak podkreślają ratownicy, decydujące o życiu są pierwsze 4 minuty od zdarzenia! Problem jest więc bardzo poważny. Wciąż nie jesteśmy przygotowani na sytuację, w której dochodzi do ataku terrorystycznego! I co wtedy?

Wszystko, jak zwykle rozeszło się o pieniądze. Stosowna ustawa o ratownictwie medycznym, była wielokrotnie nowelizowana, mimo iż do tej pory... nie weszła w życie! Przyjęto ją przez Sejm w 2001 roku za rządów Jerzego Buzka, ale wówczas okazało się, iż nie stać nas na realizację zapisów w niej zawartych. W roku 2002 weszła w życie niewystarczająca ustawa - o świadczeniu usług ratownictwa medycznego. Właściwa ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2006 roku. Takie są plany, ale czy wszystko potoczy się zgodnie z nimi? Trudno cokolwiek przewidzieć, znając nasz kraj i naszych polityków.

Przerażające jest też to, iż nauczyciele także nie są przeszkoleni w zakresie "Pierwszej pomocy". Zatrważające jest to, iż w Polsce od bodaj 6 lat, nie ma na stałe pielęgniarek! W sytuacji, gdy nie ma ich w szkole, brakuje kogokolwiek, kto w razie potrzeby byłby w stanie udzielić pomocy. Państwo nie prowadzi żadnych szkoleń w tym zakresie, bo jak przyznaje, żadnych pieniędzy na ten cel nie przeznacza. Jest to typowe zachowanie dla Polski. Pasuje tutaj znane przysłowie: "Mądry Polak po szkodzie". Widocznie musi dojść do tragedii, by spotkało się to z jakąkolwiek reakcją ze strony państwa.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej, obowiązkowe dla wielu środowisk jest zrobienie kursu "Pierwszej pomocy". Takie szkolenie organizuje omawiana przez nas jakiś czas temu, firma "Bioton". Zawarła ona umowę o współpracy z Zarządem Głównym PCK, a tym samym otrzymała licencję na prowadzenie szkoleń w zakresie "Pierwszej Pomocy", które zgodne są ze standardami obowiązującymi w UE. W Polsce obowiązują one od 1 maja 2004 roku.

PCK było jedyną organizacją w naszym kraju, która otrzymała pozwolenie na szkolenia w zakresie "Pierszej Pomocy" w oparciu o program UE. Został on zatwierdzony uchwałą Zarządu Głównego PCK Nr 177/04 w dniu 8.01.2004 r.

Sam kurs organizowany przez "Bioton" potrwa tylko dwa dni - łącznie 16 godzin. Szkolenie obejmuje: wykłady, ćwiczenia, skrypt, egzamin, certyfikat, a także certyfikat w zmniejszonej formie (wielkości karty kredytowej).

Kto taki certyfikat mieć powinien?
Wedle przepisów unijnych stosowny dokument posiadać powinni: kierowcy zawodowi, pracownicy transportu pasażerskiego, instruktorzy sportu i fitness klubów, trenerzy, nauczyciele, przewodnicy turystyczni, piloci wycieczek, przewodnicy mający bezpośredni kontakt z klientem, jak i przedstawiciele zakładów pracy.

Przeszkolenie jak największej liczby osób jest bardzo ważne. Każdy poszkodowany ma tak zwaną "złotą godzinę" na przeżycie, a im więcej ludzi będzie odpowiednio przeszkolonych, wówczas jest większa szansa na uratowanie komuś życia, bo ono jest największym skarbem każdego człowieka...

2005-09-20 - Adrian Woźniak (Adi) /aktivpress.pl

Szukaj w kategorii: Zdrowie i uroda - Zdrowie

[ wersja do druku ]
 
belka geo search
Loading ...
1
1
1
1
1
1
1