logo
szukaj artukułów:
Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info
   
 
Prąd chroni nurków przed rekinami
Nurkowanie z rekinami staje się "zabawą"
Nurkowanie z rekinami staje się "zabawą" / fot. ...
Nurkom i surferom niestraszne już będą rekiny - australijska firma opracowała urządzenie, które chroni ludzi przed ich atakiem - doniosła "Rzeczpospolita".

Urządzenie odstrasza wyłącznie rekiny. Na pozostałe stworzenia morskie ani na ludzi nie wywiera żadnego wpływu. Rekin posiada dodatkowy, bardzo specyficzny zmysł, którego narządem są tzw. ampułki Lorenziniego - wypełnione galaretowatą substancją kanaliki, umiejscowione w dolnej stronie głowy rekina, w pobliżu nozdrzy - wyjaśnia "Rzeczpospolita".
Ampułki Rorenziniego wykrywają subtelne pole elektryczne, wytwarzane przez poruszające się w wodzie inne stworzenia. Rekin, atakując nie posługuje się wzrokiem, ale właśnie ampułkami Lorenziniego. Nowe urządzenie chroniące nurków i surferów odurza rekiny, wykorzystując właśnie ten zmysł.
Urządzenie noszące nazwę Shark Shield (czyli tarcza przeciw rekinom) nieustannie emituje pole elektryczne, zbyt słabe, by mogło wyrządzić krzywdę człowiekowi lub jakiemukolwiek stworzeniu morskiemu, jednak wystarczająco mocne, by otumanić kierującego się ampułkami Lorenziniego rekina. "Kiedy rekin zetknie się z generowanym przez Shark Shield polem elektrycznym dostaje spazmów i nie może oddychać. Napotyka barierę, której nie może przekroczyć i wycofuje się" - opisuje działanie urządzenia Paul Lunn z firmy SeaChange, która produkuje aparat.

2005-03-09 - ... /aktivpress.pl

Szukaj w kategorii: Sporty wodne - Nurkowanie

[ wersja do druku ]
 
belka geo search
Loading ...
1
1
1
1
1
1
1