logo
szukaj artukułów:
Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info
   
 
Kitesailing - nowe szaleństwo
Kitesailing
Kitesailing / fot. Tomasz Pawlik
Kitesailing
Kitesailing / fot. Tomasz Pawlik
Kitesailing
Kitesailing / fot. Tomasz Pawlik
Do Polski dotarła nowa dyscyplina sportu o nazwie.... no właśnie nazw jest wiele; kitesailing, powerkiting, kitebuggy, można je wymieniać bez końca. Istota jest jedna. Pruć przez plażę 70-80 km/h kilka centymetrów nad piaskiem na wózku ciągniętym jedynie przez latawiec.


Sport ten polega na "żeglowaniu po lądzie lub piachu" przy pomocy wózka "buggy" i latawców pełniących rolę żagla. Tak właśnie został zakwalifikowany przez międzynarodową organizację FISLY (International Federation of Sand and Land Yachting), jako klasa VIII. Klasy I-VII stanowią klasyczne jachty lądowe.
Do uprawiania Kitesailingu potrzebny jest Buggy i latawce. Odpowiedni sprzęt dobieramy w zależności od stopnia zaawansowania i celu, jaki chce się osiągnąć. Prostszy i bezpieczny dla osób początkujących lub profesjonalny, wymagający większych umiejętności, dla ludzi chcących się ścigać w regatach.

Konstrukcji wózków jest wiele, koncepcje są różne. Najbardziej popularne są trójkołowce ze sterowaną przednią osią. Nowym trendem są buggy czterokołowe, zajmujące jednak więcej miejsca w czasie transportu. Do jazdy na plażach najlepiej nadają się specjalne, ogromne koła zwane BigFoot, które znakomicie spisują się na piachu i w czasie poślizgów przy zwrotach. Poza tym mamy wersje lżejsze, rekreacyjne, cięższe i stabilniejsze, sztywne lub amortyzowane.

   1 2 3   


2005-08-29 - aktivpress.pl /aktivpress.pl

Szukaj w kategorii: Sporty wodne - Żeglarstwo

[ wersja do druku ]
 
belka geo search
Loading ...
1
1
1
1
1
1
1