logo
szukaj artukułów:
Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info
   
 
Bezpieczny sport według Sztafety Fruttis
/ fot. GMG Media Group
/ fot. GMG Media Group
Sport to zdrowie - podnosi sprawność organizmu, poprawia jego gospodarkę tlenową, zwiększa wydajność energetyczną.

Niesie jednak ze sobą wiele niebezpieczeństw, o czym boleśnie przekonał się niejeden jego amator. Co zrobić, żeby aktywność fizyczna była tylko przyjemnością, a nie źródłem bólu, podpowiadają zawodniczki Sztafety Fruttis biegającej na dystansie 4 x 400m.

Skąd się biorą kontuzje?

Corocznie na świecie różnego rodzaju urazom ulega 75 milionów ludzi. Najczęściej spotykane to te związane ze stawem kolanowym i jego okolicami. Przeważnie przydarzają nam się nadwerężenia, skręcenia i naciągnięcia mięśni oraz więzadeł. Pojawiają się, gdy mięśnie lub stawy zmuszone są do ruchu przekraczające ich możliwości. Kontuzje potrafią skutecznie zdezorganizować i uprzykrzyć nam życie, zwłaszcza jeśli sportem zajmujemy się nie tylko zawodowo:

Na Olimpiadzie w Atenach w ostatniej chwili musieliśmy zmieniać skład reprezentacji - mówi Anna Guzowska ze Sztafety Fruttis. - Tuż przed wyjściem na bieżnię przytrafiła mi się kontuzja mięśnia dwugłowego. Nie pobiegłam na najważniejszej imprezie w życiu...

Najważniejsza rozgrzewka

Kluczem do prawidłowego treningu jest rozgrzewka oraz stopniowe, a nie gwałtowne, wprowadzanie nowych elementów. Rozgrzewka przygotowuje ciało do wysiłku fizycznego, redukuje ryzyko urazów i kontuzji, rozciąga mięśnie, zwiększa ich ukrwienie. Powinna trwać przynajmniej 10 minut, chociaż zawodniczki Sztafety Fruttis polecają półgodzinne przygotowanie się do treningu:

   1 2   


2005-08-24 - aktivpress.pl /aktivpress.pl

Szukaj w kategorii: Zdrowie i uroda - Zdrowie

[ wersja do druku ]
 
belka geo search
Loading ...
1
1
1
1
1
1
1