logo
szukaj artukułów:
Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info

Polskie rekordy na niemieckich mistrzostwach
Dwa rekordy świata i dwa rekordy Europy ustanowili Polacy podczas otwartych Mistrzostw Niemiec osób Niepełnosprawnych w pływaniu w Berlinie.

Jedyny złoty medal zdobył dla polskiej drużyny Damian Pietrasik na dystansie 50 m stylem grzbietowym, ustanawiając rekord świata w swojej klasie (S-11, czas 0:32,31). Patrycja Harajda zdobyła brązowy medal na dystansie 50 m grzbietem z czasem 0:35,16 - jest to zarazem nowy rekord Europy w klasie S-12.
     Zawody stały na bardzo wysokim poziomie. Po raz pierwszy w świecie zastosowano nowy regulamin. O potrzebie wprowadzeniu zmian w sposobie rozgrywania zawodów informowaliśmy w naszych artykułach.
     Zasadnicze zmiany regulaminowe polegają na wprowadzeniu współzawodnictwa pomiędzy zawodnikami wszystkich klas niepełnosprawności. Wyniki startów porównuje się do obowiązujących rekordów świata w każdej klasie niepełnosprawności. O kolejności zawodników decyduje liczba zdobytych punktów. Punkty przyznaje się na precyzyjnie ustalonych zasadach. Ta rewolucyjna zmiana pozwoliła na trzynastokrotnie zmniejszenie liczby kompletów medali rozdawanych na każdej imprezie - tyle jest klas w zależności od stopnia i charakteru niepełnosprawności zawodników. Wadą tego rozwiązania jest okoliczność, że pobicie rekordu świata nie gwarantuje zdobycia złotego medalu. Tak stało się w przypadku Krzysztofa Paterki ze Startu Poznań. Paterek, bijąc w Berlinie rekord świata na dystansie 50 m stylem klasycznym, który pokonał w czasie 0:36,20, zajął dopiero 6. miejsce.