Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info

X Mistrzostwa Polski w Armwrestlingu
X Mistrzostwa Polski w Armwrestlingu Gdynia 2010
X Mistrzostwa Polski w Armwrestlingu Gdynia 2010 / fot. armpower.net
Bez emocji, oprawy scenicznej i głośnego kibicowania, jakie zazwyczaj towarzyszą tego typu rywalizacji, najlepsi zawodnicy polskiej sceny armwrestlingowej walczyli na prawą i  lewą rękę o medale i tytuł Mistrza Polski roku 2010.

Do Gdyni przyjechało 217 zawodników z 21 klubów z całej Polski. Przeprowadzono wiele pojedynków w kilkudziesięciu kategoriach wagowych juniorów, seniorów, mastersów, grand mastersów oraz osób niepełnosprawnych. Rywalizacja na rękę prawą odbywała się według regulaminu zawodów od godzin rannych. Początkowo była bardzo emocjonująca, w późniejszych godzinach w ciszy, smutku i bez oprawy scenicznej. Po południu odbyła się rywalizacja na rękę lewą. Tak w skrócie można opisać jubileuszowe, dziesiąte Mistrzostwa Polski w Siłowaniu na Ręce, które odbyły się 10 kwietnia 2010 roku na hali sportowej Gdyńskiego Ośrodka Sportu  Rekreacji w Gdyni.
„O tragicznym wypadku dowiedzieliśmy się w trakcie trwania pierwszego dnia zawodów.  Po podjęciu wszelkich kroków związanych z tego typu sytuacją postanowiliśmy rozpoczętą już rywalizację rozegrać w ciszy i spokoju. W ciągu jednego dnia wyłoniliśmy Mistrzów Polski, a tym samym Kadrę Narodową na tegoroczne Mistrzostwa Europy – Moskwa 2010 oraz Mistrzostwa Świata – Las Vegas 2010, zarówno na prawą, jak i lewą rękę. Wcześniej zaplanowana na dwa dni impreza została przeprowadzona tylko w sobotę. Było to wielkie obciążenie, zarówno dla organiztorów, jak i dla samych zawodników, ale sytuacja została oczywiście przyjęta przez wszystkich ze zrozumieniem i poszanowaniem.” – powiedział Prezydent Federacji Armwrestling Polska Igor Mazurenko.
Większość faworytów poszczególnych kategorii wagowych spełniło oczekiwania i ostatecznie znalazło się na podium. Ilość kategorii wagowych i wiekowych (40 kategorii wagowych lewej i 40 prawej ręki) rozgrywanych na corocznych Mistrzostwach Polski nie pozwala na dokładną analizę medalową, ale z całą pewnością na większa uwagę zasługują podwójni złoci medaliści.
W kategoriach juniorskich bardzo dobrze wystartowali reprezentanci Choszczna. Patryk Weterle kat. do 55 kg oraz Patryk Ciborowski kat. do 55 kg do domu powrócili z dwoma złoty medalami (złoto na lewa i prawą rękę). Po dwa złote medale zdobyło również dwóch juniorów z SDS Tomaszów Mazowiecki (Przemysław Żagota w kat. do 70 kg oraz Karolina Śliwińska w kat. +80 kg). Złoto na lewą i prawą wywalczyli jeszcze: Damian Musiał Koniecpol (kat. do 65 kg), Jarosław Grulkowski Starogard Gdański (kat. do 80 kg), Adam nikiel (kat. +80 kg), Opalińska Marta z Grudziądza (kat. do 55 kg), Anita Kmiecik (kat. do 60 kg) oraz Natalia Stefaniak (kat. do 70 kg).
Wśród seniorów bardzo dobrze wystartował najsilniejszy Polak ręki prawej roku 2008 i 2009 (tytuł ten zdobył na Pucharze Polski), brązowy medalista kategorii super ciężkiej Pucharu Świata Zawodowców – Grzegorz Nowak (Złoty Tur Gdynia), który ostatecznie zdobył cztery złote medale (złoto na lewa i prawą w kategorii osób niepełnosprawnych +90 kg oraz w kategorii do 110 kg senior). Dobrze poszło również reprezentantowi Jaworzna – Bartłomiejowi Bednarskiemu, który w kategorii do 70 kg zdobył dwa medale koloru złotego. Taką samą pulą medalową może pochwalić się również Dawid Bartosiewicz z Choszczna w kat. do 80 kg.
Wśród kobiet  po dwa złote medale wywalczyły Małgorzata Mielczarek z Jaworzna (kat. do 50 kg), juniorka startująca również w seniorkach – Marta Opalińska z Grudziądza (kat. do 55 kg), Małgorzata Ostrowska z Strzegomia (kat. do 60 kg), najsilniejsza Polka roku 2008 i 2009 – Marlena Wawrzyniak z Grudziądza (kat. do 70 kg) oraz debiutantka z Choszczna Renata Raczyńska (kat. + 80 kg).
Po dwa złote medale tegorocznych Mistrzostw Polski zdobyło również dwóch reprezentantów Żar kategorii osób niepełnosprawnych: Kamil Czański (kat. do 75 kg) oraz Bartosz Dziemidowicz (kat. do 90 kg).
W kategorii Masters (zawodnicy powyżej 40 lat) bardzo dobrym wynikiem mogą poszczycić się gospodarze mistrzostw. Główny organizator i promotor armwrestlingu w Polsce – Igor Mazurenko - w kategorii +90 kg oraz trener Uczniowskego Klubu Sportowego Złoty Tur Gdynia – Andrzej Głąbała w kategorii grand masters (powyżej 50 lat) open zdobyli po dwa złote medale.
W klasyfikacji drużynowej klub Złoty Tur Gdynia zajął II miejsce zdobywając w sumie 25 medali (12 złotych, 6 srebrnych i 7 brązowych) za klubem Szaki Club Żary – 32 medale i przed Złoty Orzeł Choszczno – 20 medali.
Podczas tegorocznych X Mistrzostw Polski organizatorzy uhonorowali sędziów oraz zawodników, którzy startowali na I Mistrzostwach Polski, pamiątkowymi medalami. Specjalną nagrodę i tytuł „Polski Armwrestler Roku 2009” otrzymał również zawodnik kategorii osób niepełnosprawnych, Mistrz Polski, Wicemistrz Europy oraz zdobywca wielu innych tytułów w roku 2009 – Maciej Gralak klubu Złoty Niedźwiedź Bydgoszcz. Jako laureat plebiscytu przeprowadzonego na serwisie internetowym www.armpower.net Maciek otrzymał nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe medale. „Jest to dla mnie wielkie zaskoczenie, a zarazem wyróżnienie. Nie spodziewałem się takiego poparcia wśród zawodników i sympatyków armwrestlingu. W 2009 było bardzo wielu zawodników, którzy osiągnęli dobre  wyniki i zasłużyli na tytuł Sportowca Roku. Dlatego też chciałem serdecznie podziękować  wszystkim, którzy oddali na mnie swój głos i uznali, że to właśnie ja powinienem otrzymać ten zaszczytny tytuł. Jestem naprawdę bardzo szczęśliwy” – powiedział Maciek Gralak.