logo
szukaj artukułów:
Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info
   
 
Czy istnieje dieta cud?
/ fot. odchudzanie.com
Powszechnie znanych jest wiele tak zwanych „diet cud” jak na przykład głodówka, dieta owocowa, warzywna, mleczna, białkowa, białkowo-tłuszczowa (dieta Kwaśniewskiego), ubogowęglowodanowa, diety gotowe typu Cambridge. Diety te z reguły szybko powodują zmniejszenie masy ciała, jednak taka metoda odchudzania jest bardzo ryzykowna i co istotne z punktu widzenia większości z nas, na dłuższą metę bardzo nieskuteczna!

Co się dzieje w organizmie podczas stosowania „diety cud”?

W wyniku stosowania głodówki lub diet wykluczających podstawowe składniki pokarmowe występują niedobory witamin, składników mineralnych takich jak żelazo, wapń, fosfor, potas, selen, magnez, następuje utrata białka oraz zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej prowadzące do odwodnienia organizmu.
Podczas stosowania takich diet następuje zanik nie tylko  tkanki tłuszczowej, ale także mięśni szkieletowych, mięśnia sercowego, wątroby, nerek, gruczołu tarczowego oraz śledziony. Zmiany takie mogą powodować zaburzenia koncentracji , pamięci, spadek libido i potencji. Ponad to obniżenie ogólnej formy fizycznej spowodowane zmianami w obrębie układu krwionośnego. W skrajnych przypadkach zmiany w obrębie mięśnia sercowego oraz wątroby powstałe podczas głodzenia organizmu mogą doprowadzić do śmierci.
Drastyczne odchudzanie, może prowadzić do trwałych zaburzeń odżywiania takich jak anoreksja lub bulimia. Jest to szczególnie widoczne u młodych dziewcząt utożsamiających szczupłą sylwetkę z sukcesem.

A po zakończeniu diety…

Regułą jest to, że osoby, które przechodzą drastyczne kuracje odchudzające po ich zakończeniu bardzo szybko odzyskują utracone kilogramy! Dzieje się tak dlatego, że organizm podczas diety bardzo ubogoenergetycznej obniża wydatki związane ze podstawowym funkcjonowaniem, czyli biciem serca, oddychaniem, trawieniem itd. Zabezpiecza się tym samym przed kolejnymi okrasami głodu. Po zakończeniu diety poziom przemiany materii a tym samym zapotrzebowanie energetycznego nie wraca do stanu przed dietą. Organizm nie potrzebuje już takiej ilości kalorii jak przed „odchudzaniem” ale dużo mniej. Zmiany te są bardzo trudno odwracalne.
Ponadto podczas takiej kuracji odchudzającej traci się część tkanki mięśniowej. Niestety jednak kilogramy powracają tylko w postaci tkanki tłuszczowej. Niejednokrotnie także przyrost masy po każdej kuracji bywa większy niż jej utrata a kolejny sukces jest znacznie trudniejszy.

Jak zatem schudnąć, raz a dobrze?

Liczne badania naukowe pokazują, że zdecydowanie najskuteczniejszą metodą pozbywania się zbędnych kilogramów jest powolne odchudzanie. Ubytek masy ciała powinien wynosić od 0,5 do 1 kilograma tygodniowo, czyli od 2 do 4 kilogramów miesięcznie. Takie tempo jest bezpieczne dla zdrowia, a co najważniejsze gwarantuje satysfakcjonujące i stałe rezultaty.
Dieta powinna być indywidualnie dobrana, zapewniająca pokrycie zapotrzebowania organizmu na wszystkie składniki odżywcze, mineralne i witaminy. Ponadto zadbać należy aby jadłospis był urozmaicony i dopasowany do indywidualnych preferencji smakowych oraz do możliwości czasowych, związanych z koniecznością przygotowywania posiłków. Dieta nie musi być nieprzyjemna i męcząca, ale może stać się nowym lepszym sposobem na życie!

Czytaj więcej o odchudzaniu

2009-10-05 - odchudzanie.com /aktivpress.pl

Szukaj w kategorii: Zdrowie i uroda - Zdrowie

[ wersja do druku ]
 
belka geo search
Loading ...
1
1
1
1
1
1
1