szukaj artukułów:
Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info

XIX Bieg Konstytucji z Nordic Walking
XIX Bieg Konstytucji z Nordic Walking / fot. aktivpro.pl
Ponad 1300 zawodników ukończyło XIX Bieg Konstytucji w Warszawie. Wśród nich było kilkadziesiąt osób maszerujących z kijami. Entuzjaści Nordic Walking pojawili się na trasie zawodów po raz drugi w historii.

Hasło przewodnie warszawskiego Biegu Konstytucji brzmiało „OD KONSTYTUCJI 3 MAJA DO UNII EUROPEJSKIEJ”. Organizatorzy - Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Urząd Komitetu Integracji Europejskiej - pragnęli w ten sposób uczcić nie tylko rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji, ale także pięciolecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Tradycyjnie już trasa warszawskiego Biegu Konstytucji liczyła 5 kilometrów. Tym razem start nastąpił na ulicy Myśliwieckiej, trasa wiodła ulicami: Agrykola, Al. Ujazdowskie, Piękna, Górnośląska, Myśliwiecka, Łazienkowska, Czerniakowska, Szwoleżerów i ponownie Agrykola. Meta usytuowana została w Parku Agrykola, gdzie na uczestników biegu, marszu Nordic Walking oraz kibiców czekało szereg atrakcji w Miasteczku Europejskim. W miasteczku rozlokowanych zostało kilkadziesiąt stoisk informacyjnych przygotowanych przez instytucje administracji publicznej, ambasady państw członkowskich Unii Europejskiej oraz organizacje pozarządowe. Ponadto organizatorzy przygotowali szereg konkursów i występów artystycznych.

Pierwszy zawodnik pojawił się ma mecie już po piętnastu minutach. Był to Jakub Wiśniewski z Warszawy, któremu pokonanie dystansu zajęło dokładnie 15 minut i 13 sekund. Ponad dwadzieścia sekund po zwycięzcy przybiegł Bogusław Andrzejuk z Białegostoku, trzecie miejsce zajął Marcin Kufel. Wśród kobiet najszybciej dystans pokonała Agnieszka Sypek-Malinowska z wynikiem 19:13.

Uczestnikom marszu Nordic Walking pokonanie 5-kilometrowej trasy zajęło ponad 40 minut, wszyscy jednak „zmieścili” się w limicie czasu, który wynosił 60 minut. Wśród wszystkich uczestników marszu rozlosowano nagrody ufundowane przez organizatora – fundację Aktywni. Nagrody wręczyli: Danuta Hubner – komisarz Unii Europejskiej do spraw polityki regionalnej, Mikołaj Dowgielewicz – szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, Jerzy Skucha – prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Janusz Kopaniak – dyrektor Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Kazimierz Kowalczyk - szef polskiej misji na zimowe igrzyska olimpijskie w Vancouver.