logo
szukaj artukułów:
Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info
   
 
Gwiazdy na Mistrzostwach Rugby na Wózkach w Syrynii
/ fot. ...
Publiczność głośno skandująca: „Polska, Polska, Polska…”, skoncentrowani zawodnicy, trener bacznie obserwujący początek spotkania, skupienie sędziów i pierwszy gwizdek. W tak niezwykłej atmosferze rozpoczął się kolejny mecz Otwartych Mistrzostw Rugby na Wózkach, Polska 2008. Przez 3 dni zawodnicy z całej Europy, zdeterminowani i rządni sukcesu walczyli o prymat w tym prestiżowym turnieju najwyższej rangi champions.
Turniej organizowany przez Stowarzyszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych „SSON” z Raciborza, odbył się w dniach 23-25 października 2008. Jest on jedyną tego typu imprezą w Polsce. W zawodach wzięło udział sześć drużyn, w tym: angielska Go Bananas, walijska North Wales Dragons, niemiecka Rugby Rats, belgijska Flemish Lions, polska The Reds oraz złożony z europejskich gwiazd rugby na wózkach team European Giants. Polacy pod wodzą nowego szkoleniowca – amerykańskiej legendy, Joe Soaresa –  chcieli jak najlepiej wypaść w zawodach. Determinowała ich do tego wspaniała publiczność, która zgromadziła się w hali w Syrynii. Niewątpliwie odegrała ona dużą rolę w sukcesie polskiego zespołu, a jednocześnie pokazała w jaki sposób należy dopingować drużynie narodowej. W imprezie mogliśmy podziwiać najlepszych zawodników Europy. Na Śląsk przyjechali: Anglicy Troye Collins, Jason Roberts oraz Ross Morrison, Belg Ludwig Buddeners, Szwajcar Roger Suter, Niemcy Oliver Picht oraz Christoph Werner, a także Polacy: Sławomir Sękowski, Bartosz Zielski Rafał Rocki czy Krzysztof Kapusta.
Zawody rozpoczęły się dla Polaków od wysokiego zwycięstwa nad Walijczykami, jednak jeszcze tego samego dnia przyszła porażka w pojedynku z Belgami. Pierwszego dnia, podobnie zresztą jak podczas całego turnieju dominowała drużyna z Anglii, która wygrywała mecz za meczem. Brytyjczycy pokazali, że rugby na wózkach sprawia im dużo przyjemności, grali na luzie, a jednocześnie na tyle skoncentrowani, że nie mieli żadnej konkurencji. Każdy mecz dostarczał niesamowitych emocji, zderzenia zawodników na pełnej szybkości, spektakularne upadki i jednocześnie zawziętość graczy powodowały niesłabnące zainteresowanie ze strony widzów. Jednym z najbardziej widowiskowych spotkań okazał się mecz polskich Redsów z gwiazdami Europy. O końcowym zwycięstwie European Giants zadecydowała dogrywka, w której pokonali Polaków zaledwie jednym punktem.
W ostatnim dniu rozegrano finały, w których zgodnie z  przewidywaniami o miejsce walczyli ubiegłoroczni finaliści: Go Bananas oraz European Giants. Tak jak przed rokiem, tak i tym razem wygrała drużyna angielska, która potwierdziła swoją dominację na Starym Kontynencie. Polacy mimo dużych ambicji ulegli po bardzo dobrej i wyrównanej walce doświadczonym Belgom i zajęli tak bardzo nie lubiane przez sportowców czwarte miejsce.
Po zawodach zdecydowanie pochlebne opinie odnośnie organizacji turniejów rugby na wózkach w Polsce można było słyszeć z ust wszystkich, a zwłaszcza tych najbardziej doświadczonych. Z pewnością w przyszłym roku organizatorzy zaskoczą zawodników jeszcze bardziej.

Autor: Łukasz Szymczak


2008-11-01 - ... /aktivpress.pl

Szukaj w kategorii: Sport niepełnosprawnych - Sport niepełnosprawnych

[ wersja do druku ]
 
belka geo search
Loading ...
1
1
1
1
1
1
1