szukaj artukułów:
Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info

Wysokie loty Ogłazy podczas mistrzostw świata w Graz
/ fot. Diverse Extreme Team
Ekstremalne ewolucje motocyklowe na wysokości trzeciego piętra wykonywane przez najlepszych riderów świata, kilkanaście tysięcy widzów i niesamowita atmosfera, podczas walki zawodników z grawitacją i strachem  - to wszystko można było zobaczyć w miniony weekend w Graz podczas drugiej  i trzeciej rundy mistrzostw świata Freestyle Motocross.

Na drugą i trzecia rundę mistrzostw świata FMX rozgrywaną w Graz w dniach 18-19.04. zjechali najciekawsi specjaliści od Freestyle Motocrossu. Tak znakomitego składu nie było jeszcze w tegorocznych zawodach. W tym doborowym towarzystwie nie mogło zabraknąć Bartka Ogłazy – najlepszego polskiego ridera Freestyle Motocross. Oprócz zawodnika Diverse Extreme Team w austriackim Graz pojawiły się takie gwiazdy jak Andre Villa, Remi Bizouard, Frederic Johansson, czy Libor Podmol – dwukrotny Wicemistrz Świata IFMXF/FIM i wielokrotny finalista Red Bull X-Fighters. Czech w wielkim stylu powrócił do rywalizacji, po przerwie spowodowanej kontuzją, i zwyciężył dwukrotnie w swojej koronnej konkurencji Highest Air – oddając skoki na wysokość 8 m (podczas drugiej rundy MŚ) i 8.2 m podczas trzeciej rundy MŚ – udowadniając, iż pozostaje niekwestionowanym królem tej konkurencji. W konkursie Highest Air publiczność i sędziów zachwycił również polski zawodnik Bartek Ogłaza, który swoimi skokami zapewnił sobie trzecie miejsce w piątkowej (drugiej rundzie MŚ) oddając skok na wysokość 7 metrów, i drugie miejsce w trzeciej rundzie MŚ (sobota) ze skokiem na wysokość 7.5 m, plasując się tuż za Liborem Podmolem, prywatnie - przyjacielem naszego zawodnika.
Motocykliści walczyli o zwycięstwo w kategorii skoku wzwyż Highest Air, Whipcontest oraz Freestyle'u. Starcie riderów w kategorii Freestyle wyłoniło w obu rundach (piątkowej i sobotniej) 6-ciu finalistów. Konkurencja stała na bardzo wysokim poziomie, najlepsi zawodnicy musieli dać z siebie wszystko, żeby mieć szansę wystartować
w wielkim Finale. W tej części kierowcy zaprezentowali najbardziej ekstremalne akrobacje, w tym niesamowite kombinacje przerzutów do tyłu. Drugą rundę Mistrzostw Świata wygrał faworyt zawodów Norweg Andre Villa, aktualny lider tabeli Mistrzostw Świata, za Norwegiem uplasowało się dwóch francuskich riderów Remi Bizouard
 i Romain Izzo. Role odwróciły się w sobotę podczas trzeciej rundy MŚ, kiedy Francuzi ostro zaatakowali
i tegoroczna dominacja Norwega została przełamana. Na podium trzeciej rundy MŚ triumfował Francuz Remi Bizouard (drugi w piątek), za nim znalazł się jego rodak Romain Izzo (trzeci w sobotniej eliminacji), na trzeciej pozycji uplasował się Andre Villa. Mimo gorszej dyspozycji podczas trzeciej rundy MŚ, Norweg pozostaje nadal liderem światowego rankingu.
Nasz najlepszy zawodnik Bartek Ogłaza, reprezentujący zespół Diverse Extreme Team w drugiej rundzie MŚ zajął ósme miejsce, pokonując w kwalifikacjach takie sławy jak czołowych amerykańskich riderów - Jacka Rowe
i Grega Hartmana (zwycięzca prestiżowych zawodów X-Games), natomiast w sobotę podczas trzeciej rundy MŚ, wypadł nieco słabiej i ostatecznie zawody ukończył na dziewiątej pozycji. W tegorocznym rankingu Freestyle Motocross Bartek Ogłaza plasuje się na dziesiątym miejscu.
W kategorii Whipcontest (maksymalne wychylenie motocykla na bok podczas lotu) polski zawodnik również pokazał się z dobrej strony - zajmując trzecie miejsce w piątkowym konkursie (zwyciężył Norweg Andre Villa),
i czwartą pozycję - dzień później, podczas trzeciej rundy MŚ. Tego dnia konkurs Whipcontest wygrał Niemiec  Lukas Weis.