Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info

Nemiroff World Cup 2007
Andrej Puszkar i John Brzenk
Andrej Puszkar i John Brzenk / fot. armpower.net
Prawie 100 zawodników z 16 państw wystartowało w V. Pucharze Świata zawodowców – Nemiroff World Cup 2007, który rozegrany został w warszawskim hotelu Hilton.

Do tegorocznego Pucharu Świata Zawodowców zostali zaproszeni zawodnicy posiadający na swoim koncie tytuły mistrza Świata czy Europy. Polską kadrę reprezentowała 17 osobowa drużyna, wyłoniona w tegorocznej Polskiej Lidze Armwrestlingu.

Zawodnicy walczyli w sześciu, męskich kategoriach (do 63 kg, do 70 kg, do 78 kg, do 86 kg, do 95 kg oraz powyżej 95 kg) oraz jednej kategorii damskiej (do 60 kg). Zmagania zakończyły się prestiżową kategorią Open, czyli wyłonieniem najsilniejszego zawodowca roku 2007, gdzie na rękę lewą najlepszym z najlepszych okazał się ukraiński zawodnik – Andrej Puszkar, natomiast na rękę prawa zeszłoroczny obrońca tytułu, Amerykanin John Brzenk. Polska reprezentacja zakończyła rywalizację z czterema medalami na koncie (srebro na rękę lewą w kategorii do 63 kg Dawid Groch z Niska, srebro na rękę lewą i prawą w kategorii do 70 kg Dawid Bartosiewicz z Choszczna, brąz na rękę lewą w kategorii do 60 kg Beata Stelmaszczyk z Lublina).

Po raz pierwszy w historii Pucharów Świata Zawodowców, oprócz zmagań ręki prawej odbyła się rywalizacja ręki lewej.

Rywalizacja rozpoczęła się od najniższej kategorii męskiej – do 63 kg. Tutaj najlepszym na rękę lewą okazał się Corhalt Aslan Evren z Turcji (na prawą zajął miejsce trzecie). Natomiast na rękę prawą Balandin Oleksandr z Ukrainy, który na rękę lewą nie wystartował, dając tym samym szanse innym zawodnikom. W tej kategorii dobry start zanotował polski reprezentant – Dawid Groch z Niska, który na lewą rękę wywalczył drugie miejsce.

W kolejnej kategorii męskiej – do 70 kg niepokonanym pierwszego dnia okazał się Mnatsakanyan Vladimir z Armenii (miejsce czwarte na prawą), natomiast drugiego dnia lepszym był Pautaran Pavel z Białorusi (na lewą nie startował). W tej kategorii bardzo dobry start zanotował nasz zawodnik – Dawid Bartosiewicz z Choszczna. Zarówno na lewą, jak i na prawą rękę wywalczył dobre, drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Był to rewelacyjny i najlepszy start Polskiego armwrestlera na tegorocznym Pucharze Zawodowców.

W kategorii do 78 kg miejsce pierwsze na rękę lewą wywalczył Jagnesak Lubomir z Słowacji, natomiast na rękę prawą Lilie Arsen z Rosji. Wstępny faworyt tej kategorii Bulenkow Aleksander z Rosji, ku zaskoczeniu znawców Armwrestlingu w rezultacie na obie ręce uplasował się na miejscu drugim. Niestety w tej kategorii Polacy: Szczerba Piotr z Koniecpola, Riegier Chrystian z Gdyni oraz Maciej Stelmaszczyk z Bydgoszczy uplasowali się daleko poza podium. Najbliżej strefy medalowej znalazł się Piotr Bartosiewicz z Choszczna, zajmując na lewą siódmą lokatę, natomiast na prawą – miejsce piąte.

Kategoria do 86 kg mężczyzn bezapelacyjnie została zdominowana przez bardzo zdolnego i silnego zawodnika z Ukrainy – Rusłana Babajewa. „Nie plamiąc” nazwiska swojego starszego brata – Rustama wywalczył on dwa złote medale. Zresztą jego poziom sportowy znacznie odbiegał od innych zawodników startujących w tej kategorii wagowej. Polscy zawodnicy: Marcin Lachowicz z Piaseczna oraz Emil Wojtyra z Węgrowa, choć nie zjęli miejsca na podium, to patrząc przez pryzmat ich rywalizacji, wcale tak łatwo „nie oddawali” ręki przeciwnikom, za co każdorazowo zbierali gromkie brawa od zgromadzonej w tych dniach polskiej publiczności.

Podobnie jak w kategorii do 86 kg, tak i kategorii do 95 kg dominował tylko jeden zawodnik – John Brzenk z USA. To właśnie John był gwiazdą tej kategorii. Wywalczył miejsce pierwsze, zarówno na rękę lewą (jest to wielki sukces, gdyż na co dzień Amerykanin w ogóle nie walczy na tą rękę) oraz na rękę prawą. W tej kategorii Polskę reprezentowało dwóch zawodników: Krystian Kruszyński z Gdyni oraz Tomasz Sypniewski z Warszawy. Krystian startując tylko na prawą zajął dobre (choć w kuluarach liczono na więcej) ósme miejsce, natomiast Tomek dziewiąte na lewą i dziesiąte na prawą. Wciąż jednak przypominam, że zarówno ta, jak i inne kategorie wagowe były mocno obsadzone prze armwrestlerów światowego formatu.

W najcięższej kategorii męskiej – powyżej 95 kg od samego początku praktycznie liczyły się tylko dwa nazwiska: Puszkar Andrej z Ukrainy i Farid Uzmanow z Uzbekistanu. To właśnie Ci zawodnicy, na obie ręce obstawili dwa pierwsze miejsca. Choć rywalizacja pomiędzy tymi zawodnikami była bardzo interesująca oraz długa i zacięta, to obronną rękę wyszedł zawodnik z Ukrainy. Polacy: Sławomir Głowacki z Inowrocławia oraz Artur Głowiński z Choszczna niestety tym razem nie dali radę sile innych zawodników. Najbliżej podium uplasował się Artur Głowiński, startując tylko na rękę prawą uplasował się na szóstym miejscu.

Wśród rywalizacji kobiet – jedyna kategoria pucharu do 60 kg kobiet – dobre starty zaliczyły dwie zawodniczki z Ukrainy: Skoryk Olena oraz Iliushyna Viktoriia, które przez dwa dni rywalizacji podzieliły się dwoma pierwszymi miejscami na podium (Viktoriia miejsce pierwsze na lewą, drugie na prawą. Olena – odwrotnie). Bardzo dobrze wystartowała Beata Stelmaszczyk z Lublina, która wywalczyła trzecie miejsce na rękę lewą. Choć start naszej drugiej reprezentantki - Katarzyny Banach z Koszalina - w tej kategorii nie przyniósł naszemu krajowi medalu, to i tak Kasia dowiodła, że mocno liczy się na światowej arenie armwrestlingowej. Podczas eliminacji na rękę prawą pokonała (pewnie do dziś mocno zdziwioną) kilkukrotną Mistrzynię Świata Skoryk Olena z Ukrainy. Nasze Gratulacje.

Coroczny Puchar Świata Zawodowców wyłania nam najsilniejszego zawodowca danego roku. Tegoroczne zmagania pucharowe zostały uzupełnione o rywalizację reki lewej i tym samym wyłonienie najsilniejszego, zarówno na lewą, jak i na prawa rękę. Po burzliwej rywalizacji w kategorii Open zostali nim: Andrej Puszkar z Ukrainy (lewa) i John Brzenk z USA (Prawa).

Jak się dowiedzieliśmy Adrej Puszkar do tego turnieju poważnie zaczął przygotowywać się już od lipca tego roku. Wiedząc, że na tegoroczny „Nemiroff World Cup” przyjadą sami najlepsi postawił wszystko na jedną kartę. Był najsilniejszy w rywalizacji ręki lewej i drugi ręki prawej. Oczywiście w kategorii powyżej 95 kg nie miał sobie równych, gdzie do kraju przywiózł ze sobą dwa złote medale.

Natomiast jeżeli chodzi o zeszłorocznego obrońcę tytułu – Johna Brzenka z Stanów Zjednoczonych to od razu nasuwa mi się pytanie: czy uznajemy porażkę, czy zwycięstwo? Co prawda obronił tytuł najlepszego zawodowca na rękę prawą, lecz za to na lewą niestety uplasował się na miejscu trzecim. Według niego samego oraz znawców Armwrestlingu jest to i tak wielkie osiągnięcie. John Brzenk bardzo rzadko walczy na rękę lewą