logo
szukaj artukułów:
Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info
   
 
Aktywne gminy
:: Złoty Stok ::

ogólnie Dane teleadresowe zdjęcia
Informacje ogólne

nazwa gminy:Złoty Stok

Gmina Złoty Stok jest położona w południowej części województwa dolnośląskiego. Jednym z atutów naszej miejscowości są dogodne połączenia autobusowe i drogowe. Przez gminę przebiega droga krajowa nr 46 oraz wojewódzka nr 390. Ze Złotego Stoku można bezpośrednio dostać się liniami PKS do Warszawy, Kudowy, Wrocławia, Wałbrzycha, Opola, Katowic, Częstochowy, Krakowa i Mielca. Gmina Złoty Stok leży na stokach Gór Złotych i Bardzkich. Największymi atrakcjami są naturalne walory krajobrazowe, przyrodnicze i klimatyczne (lesistość – 46%, tereny przyrodniczo cenne, klimat podgórski, czyste powietrze) oraz kulturowe związane z kopalnictwem złota. Złoty Stok swoje powstanie zawdzięcza złożom rud polimetalicznych, z których wydobywano złoto. Wydobycie tego kruszca ma ponad tysiąc letnią tradycję.

W Złotym Stoku funkcjonuje sześć obiektów hotelarskich, które oferują 231 miejsc noclegowych, poza tym miasto posiada pełną infrastrukturę handlowo – usługową.

Zapraszamy turystów indywidualnych i grupy zorganizowane m. in. wycieczki i grupy szkolne oraz kluby sportowe na obozy kondycyjne. Do dyspozycji mamy dwie sale gimnastyczne, stadion sportowy oraz kort tenisowy. Oprócz szerokiej oferty tradycyjnych usług i atrakcji turystycznych proponujemy również aktywny wypoczynek w gospodarstwach agroturystycznych. Gospodarze zapewniają turystom bogatą ofertę rekreacyjną, noclegową i kulinarną. Ponadto bezpośredni kontakt z przyrodą, wędrówki po górach, wśród pól i lasów, przejażdżki rowerowe oraz konne, pozwalają na pozbycie się stresów, przywrócenie energii i optymizmu. Obecnie istnieje sześć gospodarstw agroturystycznych, w których zakwaterowanie może znaleźć 63 osoby. 

Kilkusetletnia historia miasta, ściśle związana z górnictwem, zabytki, walory przyrodnicze oraz inne atrakcje sprawiają, że Złoty Stok jest miastem chętnie odwiedzanym przez turystów.

         Położenie Gminy Złoty Stok w obrębie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego sprzyja uprawianiu turystyki kwalifikowanej, takiej jak: piesza, górska, konna i rowerowa. W okolicy miasta znajdują się trzy szlaki turystyczne:

-czerwony-do Lądka Zdroju oraz Jaskini Radachowskiej oraz Paczkowa,

-czarny-do Bystrzycy Kłodzkiej,

-zielony-do Barda Śląskiego i Lądka Zdroju.

 Złożoność terenu powoduje, że szlaki posiadają różny stopień trudności. Są one atrakcją nawet dla najbardziej wymagających turystów.

Ogromnym bogactwem gminy są lasy, w których biegną liczne piesze i rowerowe ścieżki turystyczne. Na bazie dróg gminnych i duktów leśnych powstała bardzo atrakcyjna, ponad 50 km, sieć tras rowerowych i pieszych, włączonych do tras rowerowych Kotliny Kłodzkiej i Ziemi Ząbkowickiej oraz rejonów przygranicznych po stronie czeskiej (Jesennik).

Ukształtowanie terenu oraz różnorodność krajobrazu spowodowały, że corocznie organizowane są Mistrzostwa Dolnego Śląska rowerów MTB a od bieżącego roku ogólnopolska impreza kolarska BikeMaraton. Maratony MTB to nowy trend w kolarstwie górskim, które z roku na rok przyciągają nowych pasjonatów.

Działające w Złotym Stoku Centrum Kultury i Promocji organizuje imprezy zarówno kulturalne jak i sportowe. W czerwcu organizowana jest cykliczna impreza plenerowa pod nazwą „Gwarkiada”. Nazwa imprezy nawiązuje do sięgającej średniowiecza tradycji wydobywania złota w okolicznych górach. „Gwarkiada” odbywa się na malowniczej scenerii złotostockich kamieniołomów.

Ponadto Złoty Stok posiada wiele innych atrakcji turystycznych, takich jak:

-podziemna trasa turystyczna „Kopalnia Złota”,

-muzeum Minerałów przy „Kopalni Złota”,

-292 zabytki w tym 17 wpisanych do Rejestru Zabytków,

-punkt widokowy-Jawornik Wielki-872 m.n.p.m,

-Kalwarię na Górze Kaplicznej,

-kamieniołom skał metamorficznych w Złotym Jarze,

-zabudowania dawnej prochowni w Mąkolnie,

-użytek ekologiczny „Storczykowa hałda”,

-grodzisko w Błotnicy,

-barokowe kościoły we wsiach: Mąkolno, Chwalisław, Płonica, Laski,

-ścieżka przyrodnicza „żaba da się lubić” (Chwalisław).

-pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej.



[ «« powrót do listy «« ]
 
belka geo search
Loading ...
1
1
1
1
1
1
1