logo
szukaj artukułów:
Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info
   
 
Aktywne gminy
:: Opole ::

ogólnie Dane teleadresowe zdjęcia
Informacje ogólne

nazwa gminy:Opole

Opole to piękne miasto

            Podczas weekendowego pobytu w Opolu proponujemy spacer po mieście oraz wizytę w Muzeum Wsi Opolskiej. Nasz spacer rozpoczynamy na rynku. Nasz spacer rozpoczynamy na rynku, gdzie z każdego narożnika otwiera się wspaniały widok na dwie pierzeje kamieniczek, z których każda jest inna.

            Z południowo-wschodniego naroża Rynku idziemy w ciasną ul. św. Wojciecha
z kościołem „Na Górce” w tle. Jest to gotycka budowla typu bazylikowego, wzniesiona
w końcu XIV w., wielokrotnie przebudowywana. W kompleksie budowli jest były klasztor, później szpital miejski, dziś Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego, Collegium Minus
w pięknym otoczeniu parkowym z rzeźbami 4 pór roku oraz pomnikiem Agnieszki Osieckiej
i Jerzego Grotowskiego.

            Poniżej kościoła, u stóp schodów najstarszy dom Opola, obecnie Muzeum Śląska Opolskiego z ciekawymi zbiorami archeologicznymi, etnograficznymi oraz cyklicznymi wystawami prezentującymi historię miasta.

            Wracamy na Rynek. W 1824 roku aptekarz Heindrich Grabowsky w narożnej kamienicy pierzei zachodniej otworzył tu drugą w Opolu aptekę nazwaną „Pod Lwem”. Dzisiaj jest tu płaskorzeźba lwa. Pod numerem 4 mamy tablicę pamiątkową, poświęconą Jerzemu Grotowskiemu, który w latach 1958 – 1964 prowadził „Teatr 13 Rzędów”.

            Opolski Ratusz (1308 r.) był wielokrotnie niszczony (głównie pożarami), swój obecny kształt zawdzięcza katastrofie budowlanej z 15 lipca 1934 r. kiedy runęła jego wieża.
W latach 1934 – 36 wyremontowano Ratusz i odbudowano nową 60 m wieżę wg planów
z 1864 r., które wzięły za wzór florencki ratusz Palazzo Vecchio.

            Przy ul. Zamkowej stoi jeden z najciekawszych zabytków średniowiecznych Opola – kościół i klasztor o.o. franciszkanów. Stąd idziemy na Wyspę Pasieka, oglądamy Wieżę Piastowską, widzimy „Opolską Wenecję”. Tworzą ją m. in. stary młyn, stara synagoga oraz zespół szpitalny z Kaplicą św. Aleksego ufundowany w XV w. przez biskupa Jana Kropidłę. Mury tych budynków „wyrastają” wprost z wód Młynówki (odnoga Odry).

            Na skrzyżowaniu ulic Katedralnej z Książąt Opolskich znajdujemy monumentalny kościół katedralny pw. Krzyża Świętego. Historia tego kościoła jest wpisana w całe opolskie tysiąclecie. Dwie neogotyckie, bliźniacze wieże wybudowano w latach 1899 – 1900. Są to najwyższe wieże w Opolu (73 m),

            Do poznania życia dawnych mieszkańców wiejskich obszarów Opolszczyzny, zaprasza Muzeum Wsi Opolskiej. Wiejska droga prowadzi nas zarówno do chałup
tzw. „biedniackich”, jak i bogatych chłopów. Możemy zajrzeć do drewnianego kościółka, wiejskiej szkoły, kuźni, możemy też obejrzeć zagrodę z młynem wodnym.

            Opole, z którego jesteśmy dumni, jest postrzegane przez wiele osób z kraju
i zagranicy, jako miasto o zrównoważonej strukturze gospodarczej, harmonijne
i sympatyczne, coraz bardziej przyjazne dla mieszkańców i gości. I coraz piękniejsze.



[ «« powrót do listy «« ]
 
belka geo search
Loading ...
1
1
1
1
1
1
1