logo
szukaj artukułów:
Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info
   
 
Aktywne gminy
:: Kostrzyń ::

ogólnie Dane teleadresowe zdjęcia
Informacje ogólne

nazwa gminy:Kostrzyń

Położenie geograficzne i komunikacja

 

Położenie geograficzne i dostępność komunikacyjna Kostrzyna stanowią niewątpliwie jeden                z największych atutów miasta. Nasze nadgraniczne miasto dzieli tylko 80 km od stolicy Niemiec          - Berlina. Tu, nad Odrą i Wartą, w tym małym mieście, znajduje się newralgiczny węzeł komunikacyjny całej środkowej Europy, kolejowy i drogowy, między wschodem i zachodem kontynentu. Południe z północą łączy niedoceniona dawniej Odra, która wraz   z Wartą i systemem kanałów tworzy śródlądowy szlak żeglugowy do Szczecina i Hamburga, do miast przemysłowych w głębi Niemiec i Polski. Z Kostrzyna rozchodzą się promieniście drogi do Berlina, Frankfurtu, Szczecina, Poznania, Gorzowa Wlkp. i dalej do Gdańska, oraz do Zielonej Góry i Wrocławia. Szlaki kolejowe łączą Kostrzyn bezpośrednio min. z Berlinem, Szczecinem, Wrocławiem, Katowicami, Toruniem, Bydgoszczą oraz Warszawą, a nawet z Chełmem i Zamościem na drugim końcu Polski! Istniejące przejścia graniczne, drogowe i kolejowe, skracają trasy przejazdu ludzi biznesu oraz przewozu towarów. Na otwartym w 1992 roku drogowym przejściu granicznym łączącym Polskę z krajami członkowskimi Unii Europejskiej odprawianych jest średnio 6 mln pojazdów i 10 mln osób rocznie. Przejście to należy do najnowocześniejszych w kraju.

 

Walory krajoznawcze Kostrzyna  i  jego okolic

 

Kostrzyn otaczają lasy, przepływają przezeń rzeki Odra i Warta tworząc unikalne w Europie rozlewiska. Położenie wodne między Berlinem a Gorzowem Wlkp. stwarza możliwość organizowania rejsów białej floty z możliwością postoju w Kostrzynie. Do tego celu została wybudowana tu przystań dla statków pasażerskich. Granica na rzece stwarza możliwości transgranicznego wykorzystania jej pod względem turystyki wodnej.

Kostrzyn to miejsce wyjątkowo atrakcyjne dla wędkarzy i grzybiarzy. W samym mieście lasy stanowią połowę powierzchni, a okolice miasta obfitują w grzyby i jagody. Wędkarze mogą łowić ryby w Odrze, Warcie, Postomii i niezliczonej ilości kanałów pomiędzy nimi. Występują tu niemal wszystkie polskie gatunki ryb. Okolice sprzyjają również wypadom za miasto na grilla, piknik czy na kąpieliska. Lasy zasobne są w zwierzynę co zachęca do uprawiania łowiectwa.

Znaczna rozległość obszaru Ujścia Warty i jego charakter, sprzyja turystyce rowerowej. Przez obszar Ujścia Warty prowadzi międzynarodowy szlak rowerowy R1, wiodący od Lubniewic przez Sulęcin, Czarnów do Kostrzyna i dalej do Niemiec. Teren Parku Narodowego “Ujście Warty” to raj dla miłośników przyrody, szczególnie ornitologii.

 

Najciekawszym zabytkiem dzisiejszego Kostrzyna są “Kostrzyńskie Pompeje” – odgruzowane ruiny kostrzyńskiej twierdzy i Starego Miasta z zachowaną siatką ulic.

Jeszcze nie tak dawno miejsce po dawnej Starówce mogło budzić jedynie tęsknotę za tym, co przestało istnieć. Dziś projektowana rekonstrukcja nabiera realnych kształtów. Spod hałd ziemi  wyłoniły się ruiny starych kamienic i uliczek. Jest to ulubione miejsce i największa atrakcja dla przyjeżdżających do Kostrzyna turystów, grup młodzieży oraz byłych mieszkańców Kostrzyna             z Niemiec, którzy spacerując po odgruzowanych uliczkach przypominają sobie swoje dzieciństwo         i młodość. 23.04.1994 burmistrzowie bliźniaczych miast-twierdz Kostrzyna, Peitz i Spandau zainaugurowali symbolicznym pchnięciem szpadla prace na Starym Mieście, odgruzowanie Starówki i renowację pozostałości kostrzyńskich fortyfikacji.

17 września 2000 r. przedstawiciele 17 miast-twierdz z Polski, Niemiec i Rosji podpisali porozumienie o współpracy. W roku 2000, w związku z obchodami 700 jubileuszu nadania praw miejskich Kostrzynowi, po raz pierwszy zorganizowane zostały na Starym Mieście Dni Twierdzy Kostrzyn. Sceneria kazamatów i tego miejsca, gdzie „mówią kamienie“, tworzy klimat, którego śladów nie sposób odnaleźć w pomieszczeniach domów kultury, czy amfiteatrach.

Innymi ciekawymi obiektami są:

·      Stalag III C na osiedlu Drzewice - teren obozu przymusowej pracy oraz cmentarz poległych więźniów,

·      XIX-wieczny dwupoziomowy dworzec kolejowy o ciekawych rozwiązaniach zarówno architektonicznych jak i technicznych,

·      wybudowany w latach siedemdziesiątych kościół pw. Najświętszej Marii Panny - Matki Kościoła,

·      pochodzący z okresu międzywojennego pomnik poległych w I wojnie światowej - tzw. „Pomnik Lwa”,

·      nieczynna już wieża ciśnień z 1903 roku znajdująca się w centrum miasta,

·      budynek przepompowni na Warnikach.



[ «« powrót do listy «« ]
 
belka geo search
Loading ...
1
1
1
1
1
1
1