logo
szukaj artukułów:
Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info
   
 
Aktywne gminy
:: Frombork ::

ogólnie Dane teleadresowe zdjęcia
Informacje ogólne

nazwa gminy:Frombork

FROMBORK

 

Atrakcje turystyczne

Frombork od dawna jest chętnie odwiedzany przez turystów. Na atrakcyjność miejscowości ma wpływ nie tylko położenie nad samym Zalewem Wiślanym, w północno - zachodniej części województwa warmińsko - mazurskiego oraz niewątpliwe walory klimatyczne, ale także bardzo bogata historia regionu                         i związane z nią zabytki.  Od XIV w. Frombork był jednym z ważniejszych miast Warmii, siedzibą kapituły warmińskiej. Z całą pewnością wart  zobaczenia jest m. in. zaliczany do najwyższej, zerowej klasy światowych dóbr architektonicznych kompleks zabudowy Wzgórza Katedralnego, w którego skład wchodzi m. in.: średniowieczna, gotycka katedra z jednymi z najsłynniejszych w kraju organami barokowymi, pałace biskupie, Wieża Radziejowskiego (tam znajduje się również planetarium), Wieża Kopernika, kurie zewnętrzne poza murami obronnymi stanowiące niegdyś rezydencje kanoników i baszty obronne. Nie można też zapomnieć, że Frombork zwany także Grodem Kopernika jest miejscem, w którym ten wielki polski uczony spędził najważniejsze lata swojego życia. To tutaj napisał dzieło „O obrotach ciał niebieskich”, w tym mieście też zmarł w 1543 r. i został pochowany w katedrze. Wiedzę na ten temat można pogłębiać we fromborskim Muzeum Mikołaja Kopernika, a także zwiedzając jedno z najlepszych polskich planetariów. Na uwagę zasługuje również unikatowe wahadło Foucaulta umieszczone w Wieży Radziejowskiego, służące do naocznego stwierdzenia obrotowej natury Ziemi. Inną fromborską atrakcją kulturalną jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej odbywający się we wszystkie niedziele od końca czerwca do sierpnia. Poza Wzgórzem Katedralnym warte zobaczenia jest Muzeum Medycyny mieszczące się w byłym szpitalu św. Ducha.

Dzięki portowi Frombork dysponuje połączeniem wodnym zarówno z Krynicą Morską i Elblągiem, jak również z Obwodem Kaliningradzkim.

 

Możliwości inwestycyjne

Turystyka stanowi więc główny kierunek rozwoju gminy. Dalsze rozwiązania powinny pójść dwutorowo. Pierwszy kierunek to rozwój funkcji turystycznej przez zagospodarowanie brzegów Zalewu Wiślanego, budowy nowego terminalu pasażerskiego z przejściem granicznym oraz mariny i jej zaplecza, a drugi (także związany z turystyką) to uzyskanie statusu uzdrowiska. Obie drogi pozwolą zniwelować jedną z największych bolączek samorządu, jaką jest brak wystarczającej ilości miejsc pracy.

Miasto i gmina ma na swoim koncie także bardzo ważne osiągnięcia z zakresu ekologii. Gmina od 1997 r. posiada specjalnie uszczelnione i zmodernizowane składowisko stałych odpadów, a zwodociągowanie wynosi 98 %. Dzięki nowoczesnej oczyszczalni odprowadzane ścieki spełniają wszelkie wymogi unijne. W 2003 r.  zakończono przebudowę systemu cieplnego miasta, opartego na nowo wybudowanej kotłowni na biomasę.

Samorząd stwarza dobre warunki dla przedsiębiorców i nowych inwestorów. Udoskonalane jest zaplecze do organizacji różnego rodzaju spotkań handlowych,               a na ogromną uwagę zasługują przygotowane oferty inwestycyjne, które dotyczą zagospodarowania dużych, dobrze utrzymanych, dających szerokie możliwości rozwoju terenów, nadających się nie tylko na dalszy rozwój turystyki, ale i na inne cele, np. związane z recyklingiem. Dlatego warto dokładniej przyjrzeć się propozycjom miasta i gminy Frombork.

Obecnie Frombork dysponuje nie najgorszą bazą noclegową (hotele, kwatery prywatne, camping, schronisko młodzieżowe i pola namiotowe). Zaplecze gastronomiczne stałe i sezonowe stawia Frombork w rzędzie miast dobrze przygotowanych do obsługi ruchu turystcznego.



[ «« powrót do listy «« ]
 
belka geo search
Loading ...
1
1
1
1
1
1
1