logo
szukaj artukułów:
Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info
   
 
Aktywne gminy
:: Dąbrowa ::

ogólnie Dane teleadresowe zdjęcia
Informacje ogólne

nazwa gminy:Dąbrowa

Dąbrowa Górnicza zajmuje obszar 188 km² i liczy około 130 tys. mieszkańców. Położona na południu Polski, jest najrozleglejszym powierzchniowo miastem województwa śląskiego, a jednym z większych w kraju, z dużą koncentracją ludności.
Dąbrowa Górnicza stanowi historyczną część zachodniej małopolski, tworząc                   z sąsiednimi miastami – Sosnowcem, Czeladzią, Będzinem, Zawierciem, Siewierzem, Sławkowem, Olkuszem, Myszkowem i Porębą – Region Zagłębia Dąbrowskiego. Miasto rozpościera się pomiędzy dwoma wzgórzami: będzińskim i gołonoskim, w dorzeczu dwóch rzek – Białej i Czarnej Przemszy. Atrakcyjne położenie, bliskość południowej granicy, nadaje mu rangę ważnego ośrodka komunikacyjnego Polski Południowej. Usytuowana w sąsiedztwie stacja przeładunkowa z tzw. „szerokim torem”, łącząca Polskę z Ukrainą i Rosją, stwarza duże możliwości współpracy z krajami położonymi na wschodzie Europy i Azji. W niewielkiej odległości od miasta znajduje się międzynarodowe lotnisko Pyrzowice.       
    W Dąbrowie Górniczej szeroko rozwija się działalność na rzecz krzewienia kultury fizycznej i rekreacji. W gminie działa ponad 40 klubów i stowarzyszeń sportowych, które zrzeszają kilkutysięczną grupę młodzieży szkolnej oraz mieszkańców miasta. Niedawno oddano również do użytku nowoczesną  halę widowiskowo-sportową, w której organizowane są liczne imprezy kulturalno-sportowe. Hala posiada 3000 miejsc siedzących z główną areną, sale kondycyjne, siłownię, pomieszczenia odnowy biologicznej oraz kort tenisowy w hali bocznej.  Ponadto w centrum miasta, obok hali widowiskowo-sportowej  działa jeden z najnowocześniejszych w Polsce Aquaparków „NEMO - Wodny Świat”.
Dąbrowa Górnicza, jako jedna z nielicznych gmin w kraju, może poszczycić się faktem posiadania na swoim terenie 9 krytych basenów kąpielowych, z których korzystają uczniowie placówek oświatowych, jak również pozostali mieszkańcy gminy.
        Na terenie miasta znajdują się trzy sztuczne jeziora Pogoria I, II i III (klasa czystości IA) oraz aktualnie zalewana Pogoria IV. Zbiorniki te powstały w wyniku  eksploatacji piasku na potrzeby śląskich i zagłębiowskich kopalń. Po przeprowadzeniu rekultywacji i nawiezieniu urodzajnej ziemi, powstał wielohektarowy obszar parkowo-leśny. Posiada on duże znaczenie rekreacyjne i przyrodnicze dla mieszkańców gminy i regionu.
Pogoria I o powierzchni 73 ha to najstarsze jezioro, zalane w 1943 roku. Znajduje się tu użytek ekologiczny, mający na celu zachowanie  ostoi dla ptactwa wodnego i tarliska ryb. Wokół zbiornika, otoczonego lasem, znajdują się ośrodki wypoczynkowe, posiadające pokoje hotelowe i domki kempingowe oraz plaża komunalna.
Nad jeziorem działają również kluby żeglarskie, w których można wypożyczyć sprzęt pływający, jak również odbyć szkolenie w zakresie żeglarstwa i windsurfingu.
    Pogoria III o powierzchni 174 ha jest jedną z głównych atrakcji miasta. Położone wokół jeziora trasy  rowerowe i ścieżki zdrowia, otoczone są kompleksami leśnymi. Zbiornik, otoczony naturalnymi plażami, stanowi idealne zaplecze do uprawiania rekreacji ruchowej.  Tereny te są miejscem organizacji wielu imprez sportowo-rekreacyjnych dla mieszkańców  miasta.    W sezonie letnim otwarta jest plaża strzeżona.
Zakątki wokół jeziora są doskonałym terenem do plażowania oraz uprawiania wędkarstwa. Duża powierzchnia jeziora i korzystne warunki wietrzne, stanowią doskonałą bazę dla ogromnej rzeszy amatorów windsurfingu i innych sportów wodnych. Czwartym zbiornikiem wodnym będzie Pogoria IV, która aktualnie jest zalewana. Docelowo jezioro to będzie miało powierzchnię 560 ha, a jego długość wynosić będzie ok. 8 km.
    Organizatorem imprez sportowych i rekreacyjnych w mieście jest Centrum Sportu i Rekreacji. CSiR administruje obiektami sportowymi i rekreacyjnymi dostępnymi dla mieszkańców miasta, inspiruje rozwój sportu wśród dzieci i młodzieży.
Miasto rozwija także szeroką działalność na rzecz krzewienia kultury. Wielu atrakcji koneserom i miłośnikom sztuki, w niepowtarzalnych wnętrzach zabytkowego gmachu, gwarantuje Pałac Kultury Zagłębia – centrum życia kulturalnego naszego miasta. Pałac Kultury Zagłębia, budowany w latach 1951-58, jest największą placówką kulturalno-oświatową w mieście, posiadającą salę teatralną liczącą 850 miejsc. Marmurowy wystrój holi, wyłożone ręcznie malowanymi kaflami sale klubowe, drewno oraz tafle luster w sali kameralnej i sali ślubów, nadają wnętrzom Pałacu niepowtarzalny charakter. Częstymi gośćmi na deskach sceny są czołowi artyści estradowi oraz sceniczni i to nie tylko z Polski. Nie brakuje tu również imprez dla młodszej publiczności w formie koncertów artystów, będących na szczytach list przebojów. We wnętrzu PKZ funkcjonuje wiele instytucji kulturalnych i usługowych, teatry, kabarety, liczne koła zainteresowań. Szeroko rozwinięty jest też ruch amatorski. W ostatnim czasie PKZ rozszerzył swoją działalność poprzez  Zagłębiowską Scenę Muzyczną oraz Orkiestrę Kameralną Zagłębia Dąbrowskiego. W planach artystycznych są liczne premiery oraz koncerty okolicznościowe i edukacyjne ze znanymi artystami, instrumentalistami i wokalistami.
Funkcjonujące w mieście Muzeum Miejskie „Sztygarka”, które swą siedzibę znalazło w dawnym Pałacu Zarządu Zachodniego Okręgu Górniczego, prezentuje w kilkunastu salach  ekspozycje stałe: historyczne, przyrodniczo – geologiczne i etnograficzno – podróżnicze oraz czasowe, przedstawiające m.in. fotograficzne relacje z wypraw wielu znanych podróżników. Ponadto, niewątpliwą atrakcję stanowi, będąca w dyspozycji Muzeum - Sztolnia Ćwiczebna, która obecnie jest remontowana.
Działalność kulturową w mieście rozpowszechnia również, najstarsza w Zagłębiu, Miejska Biblioteka Publiczna im. Hugona Kołłątaja. Zaliczana jest do grona najlepszych bibliotek województwa. Sieć placówek bibliotecznych tworzy 18 filii na terenie całego miasta oraz Biblioteka Główna z Działem Zbiorów Specjalnych i Książki Obcojęzycznej. Najszerszą oraz najbogatszą ofertę MBP kieruje do najmłodszych czytelników – organizuje szereg konkursów, lekcji bibliotecznych, spotkań autorskich, imprezy integracyjne dla dzieci niepełnosprawnych oraz bierze udział w akcjach ogólnopolskich i międzynarodowych.
W Dąbrowie Górniczej powstało pierwsze w województwie, a drugie  w kraju  Obserwatorium Astronomiczne, działające przy Zespole Szkół nr 1. Obserwatorium posiada obrotową kopułę z włókna szklanego oraz potężny, zwierciadlany teleskop o półmetrowej średnicy lustra i zasięgu gwiezdnym 15 MG. Nowoczesna konstrukcja kopuły pozwala na jej rozsuwanie i wysuwanie teleskopu o nazwie Cassegraina. 



[ «« powrót do listy «« ]
 
belka geo search
Loading ...
1
1
1
1
1
1
1