logo
szukaj artukułów:
Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info
   
 
Aktywne gminy
:: Recz ::

ogólnie Dane teleadresowe zdjęcia
Informacje ogólne

nazwa gminy:Recz

Charakterystyka Gminy:

Dokument lokacyjny Recz otrzymał w 1285r. W mieście zachował się średniowieczny układ urbanistyczny i domy ryglowe z XVIII i XIX w. Styl charakteryzował się zwartą zabudową otuloną murami obronymi zachowanymi w dużym stopniu do dziś, wraz z Bramami wjazdowymi do miasta- Choszczeńską i Drawską. W centrum nad miastem góruje kościół gotycki (XIV w). Miasto było własnością rodziny von Wedel od XIV do XVIII w. Dla upamiętnienia tego faktu, ścieżka rowerowa biegnąca przez lasy i wzdłuż jezior nosi nazwę "Droga Wedlów".

Gmina Recz zajmije obszar liczący 180 km 2 w powiecie choszczeńskim. Rozwój Gminy związany jest z produkcją rolną, przemysłem metalowym (Alutec Sp. z o.o., FSO Remor S.A. , Cymes PHU), przemysłem stolarki okiennej PCV (Zakłady PPHU NOWAK i PPHU DUOMAT) oraz z drobną wytwórczością i usługami. Od 2004r. działa ciepłownia na biomasę produkująca energię odnawialną, wspierając przy tym produkcję wierzby energetycznej.

Wszystkie miejscowości w gmine Recz posiadają wodociągi, obecnie z kanalizacji  korzysta 66% ogół ludności, do sieci gazowej podłączonych jest do 55% gospodarstw.

Zaczyna rozwijać się turystyka, kuszą obszary "Natura 2000" . W granicach administracyjnych miasta położony jest rezerwat przyrody "Grądowe Zbocze" gdzie między innymi rośnie czosnek niedźwiedzi.

Współpraca transgraniczna dla Gminy Recz jest jednym z piorytetów. Prowadzone są wymiany młodzieży  szkolnej, wspólne występy młodzieżowych orkiestr dętych z Recza i Lychen. W mieście Anklam, Malchin i Furstenwalde mieszkają nasi parterzy.

Na terenie Gminy działają 4 kluby sportowe oraz aktywnie działają organizacje pozarządowe.

Urząd Miejski przystąpił do społecznej akcji "Przejrzysta Polska" w której nadrzędnym celem jest zapewnienie profesjonalnej i przyjaznej obsługi interesantów, przejrzystości pracy urzędników a także stworzenia przyjaznego klimatu dla inwestorów.

Wakacyjną atrakcję turystyczną stanowi odgrywane przez mieszkańców średniowieczne  widowisko historyczne "Na Kupieckim Szlaku", podczas którego odtwarzane są losy XIII wiecznego Recza. Warto zobaczyć, poznać historię Recza, jego obyczaje, kulturę okolic.[ «« powrót do listy «« ]
 
belka geo search
Loading ...
1
1
1
1
1
1
1