logo
szukaj artukułów:
Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info
   
 
Aktywne gminy
:: Szczytna ::

ogólnie Dane teleadresowe zdjęcia
Informacje ogólne

nazwa gminy:Szczytna

Szczytna, to miasto położone w malowniczym krajobrazie Obniżenia Dusznickiego między Górami Stołowymi i Bystrzyckimi, nad Bystrzycą Dusznicką.

Od wschodu góruje nad miastem Szczytnik (589 m n.p.m.) z neogotyckim zamkiem zbudowanym w XIX wieku na wzór średniowiecznych zamków obronnych i znajdującą się opodal niego kamienną drogą krzyżową. Obecnie mieści się tutaj ośrodek lecznictwa zamkniętego, a turystom udostępniona jest tylko kaplica pałacowa. Ze wzgórza roztacza się wspaniała panorama gór i miasta.

Szczytna zawdzięcza swój rozwój położeniu na szlaku handlowym prowadzącym z Czech do Polski. W XVIII wieku nastąpił dynamiczny rozwój manufaktur szklarskich oraz warsztatów tkackich. Współczesna Szczytna słynie z wyrobów przemysłu szklarskiego. W miejscowej hucie szkła wykonano między innymi kryształowy serwis zamówiony z okazji koronacji królowej brytyjskiej Elżbiety II.

Ze Szczytnej blisko jest nie tylko do obu przyległych uzdrowisk, Dusznik i Polanicy, ale także do Parku Narodowego Gór Stołowych, który rozpoczyna się właściwie już na obrzeżach miasta. Niedaleko za Szczytną znajdują się Skalne Grzyby, Wielkie Torfowisko Batorowskie oraz Piekielna Dolina z malowniczo wijącą się Bystrzycą Dusznicką. Wielka atrakcja przyrodniczą jest rezerwat Topieliska pod Zieleńcem. Atrakcji przyrodniczych nie brak także w samej Szczytnej . Tuż przed siedzibą Urzędu Miasta i Gminy przy ulicy Wolności, w przepływającym Kamiennym Potoku, można obejrzeć rezerwat pstrągów. W rejonie ulicy Stare Bobrowniki występują źródła wód mineralnych, które kiedyś mogą, być może, dać początek nowemu uzdrowisku.[ «« powrót do listy «« ]
 
belka geo search
Loading ...
1
1
1
1
1
1
1