logo
szukaj artukułów:
Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info
   
 
Aktywne gminy
:: Szczecinek ::

ogólnie Dane teleadresowe zdjęcia
Informacje ogólne

nazwa gminy:Szczecinek

MIASTO SZCZECINEK

Miasto Nowy Szczecin, a dziś Szczecinek, założył w 1310 r. książę wołogoski Warcisław IV.

Nazwa miasta Nowy Szczecin wyraźnie nawiązywała do Szczecina, stolicy całego księstwa pomorskiego.

W herbie Szczecinek otrzymał czarnego książęcego gryfa na złotym polu odwróconego w prawo, oraz srebrną rybę jesiotra, już w średniowieczu osobliwość tutejszych jezior.

Szczecinek to liczące około 40 tysięcy mieszkańców miasto, położone na Pojezierzu Drawskim, na południowo-wschodnim skraju województwa zachodniopomorskiego. Główną atrakcją turystyczną Szczecinka jest jego położenie - pomiędzy dwoma jeziorami: mniejszym Trzesieckim, wzdłuż którego rozciąga się zabytkowy park miejski i większym - Wielimiem.

Szczecinek jest lokalną metropolią, skupiającą najważniejsze urzędy i instytucje o zasięgu lokalnym i subregionalnym, takie jak Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe, Urząd Skarbowy, sąd, szpital, banki, itd.

Miasto stanowi ważny ośrodek przemysłowy (dominuje przemysł drzewny, elektroniczny i rolno-spożywczy), turystyczny i kulturalny regionu Pojezierza Drawskiego. Licznie działające szkoły średnie z dużymi tradycjami przyciągają do miasta wiele młodzieży z okolicznych miasteczek i wsi. Dobrze wyposażona baza sportowa stwarza możliwości organizacji imprez sportowych i sportowo-rekreacyjnych o randze regionalnej, ponadregionalnej i międzynarodowej.

Szczecinek posiada pełną infrastrukturę techniczną. Miasto w swojej ofercie dla inwestorów posiada szereg działek przeznaczonych pod budowę infrastruktury turystycznej.

Miasto ma szerokie kontakty z partnerskimi gminami w całej Europie: Neustrelitz z Niemiec, Bergen op Zoom z Holandii, Noyelles sous Lens z Francji. Jest członkiem Związku Miast Polskich, Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania, Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty oraz Stowarzyszenia Gmin Pojezierza Drawskiego.

Szczecinek w ocenie coraz liczniejszej rzeszy turystów to piękne i warte odwiedzin miejsce. Usytuowane w centrum miasta jezioro jest nie tylko duże, ale stosunkowo czyste i bardzo rybne. Położony w centrum miasta deptak, zadbany park miejski z mnóstwem ścieżek spacerowych oraz zalesione okolice, kuszą swym pięknem[ «« powrót do listy «« ]
 
belka geo search
Loading ...
1
1
1
1
1
1
1