logo
szukaj artukułów:
Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info
   
 
Aktywne gminy
:: Przemyśl ::

ogólnie Dane teleadresowe zdjęcia
Informacje ogólne

nazwa gminy:Przemyśl

Czy znacie  Państwo  Przemyśl ?


Miasto położone w południowo-wschodniej Polsce, 12 km od granicy z Ukrainą, o przeszło tysiącletniej historii, niegdyś ważny ośrodek w Galicji, kraju wchodzącego w skład monarchii austro-węgierskiej. Jeśli nie, to zapraszamy do odwiedzenia tego pięknego miasta, które roztacza się amfiteatralnie na zboczach wzgórz i przecięte jest błękitną wstęgą rzeki San, tak czystą, że latem można się w niej kąpać w samym centrum miasta. Pierwsza pisemna wzmianka o Przemyślu, jako ważnym ośrodku miejskim w średniowiecznym rozumieniu, dotyczy 981 r., ale badania archeologiczne dowiodły, że już wiele wieków wcześniej na tym terenie miały miejsce ciekawe wydarzenia. Odwieczne pogranicze kultur, narodowości i religii sprawiło, że w mieście tym i w jego okolicach znajdujemy pamiątki polskie, ukraińskie, żydowskie, a także liczne pozostałości dawnej monarchii austro-węgierskiej. Znaczna część obiektów i elementów architektury, podobnie jak w Krakowie, Lwowie czy Koszycach miała swoje źródło we wzorcach wiedeńskich. Jednym z takich przykładów jest przemyski dworzec kolejowy będący repliką dworca we Wiedniu. I wreszcie Twierdza Przemyśl, wybudowana przez władze austriackie z uwagi na strategiczne położenie miasta. Uznana za największą po Verdun i Antwerpii, najpoważniejszą rolę odegrała podczas I wojny światowej. Pozostałością tamtych wydarzeń są także, liczne w mieście i jego okolicach, cmentarze żołnierzy poległych w walkach.

            Twierdza dzisiaj, to 45-kilometrowe pasmo, 15 głównych i kilkudziesięciu pomocniczych, fortów wokół Przemyśla oraz kilkanaście mniejszych obiektów militarnych w granicach samego miasta. Większość fortów  dostępna jest dla zwiedzających. Dla ułatwienia wędrówki po fortach wyznaczony został, niezwykle malowniczy, czarny szlak turystyczny, atrakcyjny zarówno dla osób poruszających się pieszo, jak i rowerami górskimi. Niemal do każdego fortu można także dojechać samochodem.

            Przemyśl jest miastem, w którym nie sposób się nudzić. Można tu również odpocząć w jednej z licznych restauracji, gdzie oferowane są wyśmienite regionalne potrawy.

Na przemyskiej starówce mieści się wiele kawiarenek i pubów. Nie brakuje także hoteli oferujących zróżnicowany standard, w zależności od gustu i oczekiwań gości.

            Charakter Przemyśla podkreślają liczne zabytkowe kamienice, uliczki, kościoły, klasztory i otoczony pięknym parkiem średniowieczny zamek. Uliczkami starego miasta, które to wznoszą się, to opadają, można dotrzeć do wszystkich godnych zwiedzania miejsc. Malowniczy Rynek otaczają kamienice noszące ślady różnych epok i stylów. W pobliżu Rynku znajdują się ciekawe budowle sakralne: Archikatedra sięgająca swoimi początkami XV stulecia wraz z górującą nad miastem wieżą; okazałe barokowe kościoły i klasztory: franciszkanów i karmelitów bosych, a także dawny kościół i kolegium jezuitów - obecnie archikatedra grecko-katolicka.

Przemyśl zwany jest często stolicą polskich dzwonów i fajek. Tradycje przemyskiego ludwisarstwa sięgają około 150 lat, zaś przemyskie fajki wyrabiane są w kilkunastu firmach. Ciekawe, historyczne i rzadko spotykane okazy można obejrzeć w Muzeum Fajek i Dzwonów, mieszczącym się w  zabytkowej Wieży Zegarowej.

   W Przemyślu działa najstarszy w Europie, założony w 1869 r. amatorski teatr "Fredreum" zaś miłośników poezji każdego roku zaprasza Przemyska Wiosna Poetycka. Kulturalne życie miasta kształtują ponadto profesjonalne środowiska plastyczne, fotograficzne i muzyczne.

W trakcie cyklicznych wystaw prezentuje się tu prace wybitnych artystów, a także organizuje konfrontacje i plenery plastyczne, takie jak  międzynarodowy plener malarski w Słonnem czy Międzynarodowe Triennale Malarstwa "Srebrny Czworokąt".

Jednak najszerzej i najpełniej prezentowana jest muzyka. "Mikołajki Jazzowe", "Jazz nad Sanem", “Świętojańskie Noce Jazzowe” czy koncerty w klubie "Niedźwiadek" sprawiają, że Przemyśl stał się znanym ośrodkiem, w którym gra się i słucha jazzu "z najwyższej półki". Muzyczny wizerunek miasta kształtuje również: Zamkowa Orkiestra Kameralna, Archidiecezjalny Chór "Magnificat", chór "Gospel", zespoły instrumentalno-wokalne, taneczne i kapele folkloru miejskiego. Do tradycyjnych imprez muzycznych należą: Przemyski Festiwal Organowy, Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych, Przemyska Jesień Muzyczna. Klimat miasta podkreślają liczne koncerty, spektakle uliczne, festyny, imprezy plenerowe, jak choćby Dni Patrona Miasta Przemyśla, "Manewry Szwejkowskie w Twierdzy Przemyśl", czy zainicjowany w 2003 r. Wielokulturowy Festiwal "Galicja".

            W okolicach Przemyśla można uprawiać aktywne formy wypoczynku: kajakarstwo, lotniarstwo, jazdę konną, turystykę rowerową i pieszą. O każdej porze roku warto wybrać się   do okazałego zamku renesansowego w Krasiczynie, sanktuarium położonego wśród lasów na wzgórzu w Kalwarii Pacławskiej, czy Arboretum w Bolestraszycach -  ogrodu botanicznego,

w którym znajdują się okazy roślin z całego świata. Dla preferujących wakacje „pod gruszą”,  bardzo dobre warunki wypoczynku stworzone są w licznych gospodarstwach agroturystycznych w okolicach miasta. Gospodarstwa te oferują dobry standard zakwaterowania, smaczne, domowe posiłki i prawdziwy kontakt z naturą.

Przemyśl i jego okolice w wyjątkowym stopniu łączą w sobie walory wypoczynkowe, turystyczne i historyczne. Najpełniej prezentowane są one podczas corocznie organizowanego w maju „Podkarpackiego Jarmarku Turystycznego”

     Zapraszamy do Przemyśla !


[ «« powrót do listy «« ]
 
belka geo search
Loading ...
1
1
1
1
1
1
1