logo
szukaj artukułów:
Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info
   
 
Aktywne gminy
:: Kobyla Góra ::

ogólnie Dane teleadresowe zdjęcia
Informacje ogólne

nazwa gminy:Kobyla Góra

Kobyla Góra to malowniczo położona miejscowość w południowej części wielkopolski
w paśmie wzgórz Trzebnicko – Ostrzeszowskich jest objęta krajobrazem chronionym pod nazwą ,,Wzgórza Ostrzeszowskie i Kotlina Odolanowska”. Przynależy do Powiatu Ostrzeszowskiego. Powierzchnia gminy wynosi 12895 ha, ludność gminy to 5916 osób.

Poprzez gminę rozciąga się pasmo wzniesień Wzgórza Ostrzeszowskie, gdzie jednym z tych wzgórz jest najwyższe wzniesienie Wielkopolski – wzniesienie Kobyla Góra o wysokości 284m n.p.m., na którym znajduje się Krzyż Jubileuszowy. Krzyż ten stanął na szczycie Kobylej Góry w 2000 roku i ma 20m wysokości. Na każdą uroczystość zbiera się tam młodzież z całej  diecezji i nie tylko, a w każdą niedzielę od maja do września odbywa się o godz.15:00 Msza Św.

Kobyla Góra stała się wiodącym ośrodkiem rekreacji i wypoczynku w Wielkopolsce,
ale także jest jedną z nielicznych gmin agroturystycznych. Dogodne komunikacyjne położenie Gminy, szlaki turystyczne, duże powierzchnie lasów i deniwelacje, korzystny mikroklimat, urozmaicona rzeźba terenu, pomniki przyrody, nieskażone środowisko i piękne krajobrazy, stwarzają wyjątkowo korzystne możliwości wypoczynku i turystyki.

Na terenie Kobylej Góry znajduje się zalew o powierzchni 18 ha, jest on szczególną atrakcją dla odwiedzających nas turystów.

Wokół pobliskiego kąpieliska znajdują się miejsca wypoczynkowe z hotelami, pensjonatami, campingami, polami namiotowymi oraz pokojami do wynajęcia u tutejszych mieszkańców. W ten sposób Kobyla Góra stała się ośrodkiem wypoczynkowym, którego znaczenie szybko wzrasta, dziś korzystają z niego nie tylko jej mieszkańcy, ale także turyści z całej Polski i z zagranicznymi.
W Gminie funkcjonują Szkoły Podstawowe, Przedszkola
i Gimnazjum w Kobylej Górze,. Funkcjonują  również przy Szkołach  biblioteki szkolne oraz biblioteka publiczna dostępna dla wszystkich mieszkańców znajdująca się przy budynku Urzędu Gminy.

Duże znaczenie ma działający na terenie Gminy Kobyla Góra – Kobylogórski Ośrodek Kultury, który jest organizatorem i koordynatorem życia sportowego i rekreacji na terenie Gminy. Jedną z największych imprez sportowych są biegi przełajowe o ,,Puchar Kocich Gór”, są to biegi wiosenne organizowane
dla wielu osób w różnych kategoriach wiekowych, od pierwszoklasistów zaczynając a na seniorach kończąc, jak i również dla osób niepełnosprawnych, uważane za największą w Polsce imprezę integracyjną.

W Kobylej Górze działa również od 2002 roku Hala Środowiskowo – Sportowa, z której korzysta młodzież szkoły podstawowej i gimnazjum,
a także tutejsi mieszkańcy, kluby sportowe i wszyscy sportowcy.

ZABYTKI

Najwspanialsza część naszej kultury – materialna i duchowa – to zabytki architektury.

Zwiedzając teren Gminy Kobyla Góra, można dotrzeć do wielu ciekawych miejsc
do których możemy zaliczyć:

wybudowany w 1807 - 1808 roku kościół parafialny w Kobylej Górze

kościół parafialny w Parzynowie, z roku 1781 z zabytkową kapliczką św. Jana Nepomucena

i kościółek  w Marcinkach wybudowany w roku 1803. Wartymi obejrzenia są ruiny kościoła ewangelickiego w Pisarzowicach.

oraz kościół w Myślniewie, zbudowany w 1746 roku,

 

ZARYS HISTORYCZNY

 

Region kobylogórski był terenem osadniczym już w bardzo zamierzchłych czasach.
W przekazach źródłowych wiadomość o Kobylej Górze pojawiła się po raz pierwszy w końcu XIV wieku.
W pierwszej połowie XV wieku Kobyla Góra jako miejscowość była w pełni ukształtowana, miasteczko posiadało własne instytucje.

 

Kobyla Góra była głównie miejscowością rolniczą, w produkcji towarowej niepoślednią rolę odgrywało siedem młynów usytuowanych na strumieniu Meresznica (dziś młyńskie koło jest herbem Gminy) a także zakłady rzemieślnicze, głównie garncarskie i hutnicze. Przywilej organizacji jarmarków Kobyla Góra otrzymała na początku XVI wieku, mimo, że w 1793 r. mieszkańcy zrzekli się praw miejskich nadal mogli korzystać
z organizacji targów.

 

 

 [ «« powrót do listy «« ]
 
belka geo search
Loading ...
1
1
1
1
1
1
1