logo
szukaj artukułów:
Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info
   
 
Aktywne gminy
:: Jelenia Góra ::

ogólnie Dane teleadresowe zdjęcia
Informacje ogólne

nazwa gminy:Jelenia Góra

Jelenia Góra, 90 tysięczne miasto położone na południowym-zachodzie Polski, w samym sercu Kotliny Jeleniogórskiej, uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miejsc Dolnego Śląska. Perła Karkonoszy, jak powszechnie nazywa się Jelenią Górę, przyciąga swoim malowniczym, górskim położeniem, bogatą historią oraz niezliczoną liczbą wspaniałych zabytków, stanowiących świadectwo wielokulturowego charakteru miasta.

Założony przez Bolesława Krzywoustego w XII wieku gród u zbiegu rzek Bobru i Kamiennej jest dziś turystycznym centrum Sudetów Zachodnich. Miasto otaczają ze wszystkich stron pasma górskie: Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Góry Izerskie i Karkonosze z najwyższym szczytem Śnieżką (1603 m npm). Dysponując 3 tysiącami miejsc noclegowych o zróżnicowanym standardzie Jelenia Góra stanowi doskonałą bazę do pieszych wycieczek, narciarskich szaleństw oraz fascynujących spływów kajakowych dzikimi nurtami rzek. Stąd rozpoczynają się malownicze szlaki turystyczne i wspaniałe, bogate w niespodzianki trasy rowerowe. Specyficzny układ wiatrów w Kotlinie Jeleniogórskiej od prawie 80 lat pozwala na uprawianie lotnictwa, szybownictwa i spadochroniarstwa. Eskapady niezliczonymi górskimi i leśnymi duktami dostarczają niezapomnianych wrażeń poprzez wspaniałe widoki, przepiękne krajobrazy i niespotykaną przyrodę. Teren miasta obejmuje swoim zasięgiem również część Karkonoskiego Parku Narodowego – jedynego i niepowtarzalnego rezerwatu flory i fauny.

Jelenia Góra to miasto o dziewięćsetletniej historii, z zespołami zabytkowej i oryginalnej architektury miejskiej, muzeami, pałacami, zamkami i monumentalnymi kościołami, stanowiące prężny ośrodek kulturalny i artystyczny znany z Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych, Europejskiego Festiwalu Organowego “Silesia Sonans”, Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej i wielu innych znakomitych imprez. Coroczne święto miasta – Wrzesień Jeleniogórski to wspaniała okazja do spotkania znanych artystów, ludzi kultury i sztuki z różnych stron Polski i świata. To również 30 dni niezapomnianych koncertów, spektakli, wystaw, prezentacji. Organizowany tradycyjnie w ostatnią niedzielę września Jarmark Staroci i Osobliwości przyciąga rzesze kolekcjonerów i hobbystów z Polski Czech i Niemiec.

W położonej na wysokości 620 m npm malowniczej dzielnicy - Jagniątkowie mieszkał i tworzył laureat literackiej nagrody Nobla – Gerhart Hauptmann. Wybudowana przez niego willa “Wiesenstein” (Kamień Łąkowy) stanowi dziś otwarte dla wszystkich muzeum oraz miejsce spotkań ludzi z całego świata. Stąd już niedaleko do górującego nad miastem średniowiecznego zamku-warowni Chojnik, który, co jest bardzo ciekawe, nie został nigdy zdobyty przez szturmujących go wrogów. Z zamkowej wierzy rozciąga się wspaniały widok na całą panoramę kotliny.

Wracając z Chojnika nie można nie odwiedzić najstarszego polskiego uzdrowiska Cieplice z bogatymi w lecznicze właściwości wodami termalnymi, z którego uroków korzystała już sama królowa Maria Kazimiera Sobieska. W Cieplicach znajduje się również klasycystyczno-gotycki Pałac Schaffgotschów - niegdyś siedziba rodowa właścicieli Cieplic oraz tzw. Park Norweski, w którym mieści się Muzeum Przyrodnicze.

Wizytówką Jeleniej Góry jest piękny rynek zwany Placem Ratuszowym, którego centrum stanowi klasycystyczny ratusz. Wybudowany w połowie XVIII wieku, został otoczony zespołem 55 mieszczańskich kamieniczek w stylu barokowym i rokokowym. Dziś stanowi niespotykany gdzie indziej przykład zabytkowej architektury miejskiej. W sąsiedztwie rynku mieści się najstarsza budowla w mieście – gotycki kościół pod wezwaniem św. Erazma i Pankracego, a dalej kościół św. Krzyża. Wybudowany na początku XVIII w., jest największym z sześciu tzw. Kościołów łaski na Śląsku. Kościół posiada bogato zdobione wnętrze z barokowymi organami umieszczonymi nad ołtarzem. Otacza go park z kaplicami nagrobnymi z lat 1716-1770, stanowiącymi prawdziwy unikat w skali europejskiej. Do dziś miasto okalają fragmenty średniowiecznych murów obronnych z pozostałymi elementami obwarowań: Basztą Zamkową, Basztą Grodzką i Bramą Wojanowską.

Położenie Jeleniej Góry nadaje jej status bardzo ważnego ośrodka komunikacyjnego. Do znanych górskich kurortów, takich jak: Szklarska Poręba czy Karpacz jest stąd zaledwie kilkanaście kilometrów. Miasto sąsiaduje bezpośrednio z Republiką Czeską, natomiast granica niemiecka oddalona jest zaledwie o 70 km. Stąd również bardzo blisko jest do wielu europejskich stolic. Do Pragi zaledwie 156 km, Berlina - 303 km, a do Wiednia - 429 km.

Bardzo gorąco zapraszamy do odwiedzenia Jeleniej Góry, zarówno tych, którzy poszukują wrażeń i aktywnego wypoczynku, jak i tych, którzy chcą odpocząć w czystym i zdrowym górskim klimacie. Gwarantujemy mnóstwo atrakcji oraz tradycyjną polską gościnność – tu każdy znajdzie coś dla siebie.

 [ «« powrót do listy «« ]
 
belka geo search
Loading ...
1
1
1
1
1
1
1