logo
szukaj artukułów:
Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info
   
 
Aktywne gminy
:: Inowrocław ::

ogólnie Dane teleadresowe zdjęcia
Informacje ogólne

nazwa gminy:Inowrocław

Inowrocław to jedno z największych miast województwa kujawsko-pomorskiego, tytularna stolica Kujaw Zachodnich. Położony na Szlaku Piastowskim, w sąsiedztwie historycznego Askaukalis – emporium handlowego z okresu rzymskiego, znajdującego się na szlaku bursztynowym. Najstarsza pisana wzmianka o Inowrocławiu pochodzi z roku 1185. W południowej części miasta płynie Noteć, która łączy Inowrocław z dorzeczami Odry i Wisły. Inowrocław spełnia dwie funkcje: ośrodka uzdrowiskowego z rozbudowaną siecią sanatoriów i ośrodka gospodarczego, wykorzystującego leżące pod miastem i na jego obrzeżach bogate pokłady surowca, głównie soli kamiennej, stąd Inowrocław nazywany jest często „miastem na soli”. Walory uzdrowiskowe Inowrocławia zadecydowały o przyznaniu w 2005 r. tytułu Laureata VI Edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego w kategorii „Gmina Przyjazna Środowisku”. Natomiast według rankingu przeprowadzonego przez tygodnik „Wprost” w 2004 r., Inowrocław znalazł się wśród 100 najlepszych miejsc do zamieszkania w Polsce.

Atutem miasta jest jego 130-letnia tradycja uzdrowiskowa. Obecnie sanatoria inowrocławskie są nowoczesnymi placówkami z szeroką bazą zabiegową. Posiadają łącznie ok.   1 600 miejsc noclegowych. W ciągu roku leczy się tu i rehabilituje w zakresie kardiologii, reumatologii i schorzeń układu ruchu oraz gastrologii około 25 000 kuracjuszy. Placówki uzdrowiskowe oferują swym pacjentom kilkadziesiąt rodzajów zabiegów leczniczych. Poza turnusami rehabilitacyjnymi w swej ofercie sanatoria proponują turnusy pełnopłatne, mające charakter wczasów wypoczynkowych z możliwością korzystania z bazy rehabilitacyjno-leczniczej oraz tzw. turystykę biznesową. Ostatnia propozycja skierowana jest do firm szkoleniowych, przedsiębiorstw i instytucji chcących organizować konferencje i szkolenia w tutejszych ośrodkach, dysponujących dogodną bazą hotelową oraz salami konferencyjnymi. Dobrze wyposażone obiekty uzdrowiskowe, dogodna baza hotelowa, wysoko wykwalifikowana kadra oraz szeroka gama oferowanych usług, typu: gabinety fryzjersko-kosmetyczne, solaria, sale gier, kawiarnie, biblioteki, cieszą się dużym zainteresowaniem wśród gości.

Obiekty uzdrowiskowe, malownicze stawy, a także muszla koncertowa, w której często odbywają się koncerty plenerowe, mieszczą się na terenie parku, który nazwę swą zawdzięcza solance. Park Solankowy, w formie ogrodu francuskiego, rozciąga się na powierzchni 55 ha. W jego zachodniej części znajduje się tężnia solankowa. To piękne inhalatorium (konstrukcja z drewna i tarniny) jest drugą taką budowlą w kraju co do wielkości i trzecią pod względem daty budowy. Na całej długości tężni znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę parku.

W Inowrocławiu nie brakuje sposobów na aktywny wypoczynek. Oferta inowrocławskich klubów i stowarzyszeń sportowych jest różnorodna. Wiele organizacji prowadzi szkolenia wyczynowe - od piłki nożnej, koszykowej, ręcznej i siatkowej, przez tenisa ziemnego i stołowego, pływanie, po skoki spadochronowe i takie dyscypliny jak shotokan i kyokushinkai. Do dyspozycji turystów i mieszkańców pozostają trasy rowerowe, korty tenisowe, baseny kąpielowe oraz hala widowiskowo-sportowa, jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Oprócz kompleksu sportowo-rekreacyjnego obiekt wyposażony jest w salę odnowy biologicznej, siłownię, kawiarnię, salę konferencyjną i 13-metrową - największą w województwie ściankę wspinaczkową. Poza tym działa w mieście Aeroklub Kujawski, jeden z najstarszych w Polsce. Organizowane są dla chętnych loty turystyczno–widokowe nad Inowrocławiem i okolicą. Ponadto Yacht Klub Polski Inowrocław promuje rozwój żeglarstwa amatorskiego i sporty motorowodne, organizując kursy żeglarskie i rejsy. Dodatkową atrakcją jest ośrodek jazdy konnej i nowo wybudowany minipleks kinowy z dwiema salami projekcyjnymi.

 

 

 

 Atrakcje turystyczne

- Romański kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny z XII w.
- Fara p.w. Św. Mikołaja z XIII w.
- Kościół garnizonowy p.w. Św. Barbary i Św. Maurycego,
- Kościół p.w. Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie,
- liczne zabytkowe kamienice,
- Muzeum im. Jana Kasprowicza,
- Park Solankowy z tężnią solankową,
- przeloty samolotowe nad Inowrocławiem i okolicą.

 

Atrakcje kulturalne

Inowrocław jest miastem licznych festiwali i przeglądów artystycznych. Odbywają się tutaj m.in.:

- Ogólnopolski Festiwal Młodzieżowych Orkiestr Dętych,

- Przegląd Artystyczny Chórów Województwa Kujawsko- Pomorskiego "Wiosna w Solankach",

- festiwal folklorystyczny "Złoty Kłos",

- Festiwal Operowo - Operetkowy,

- Przegląd Twórczości Artystycznej Pomorskiego Okręgu Wojskowego "Ino-Ata",

- Festiwal Muzyki Organowej,

- Inowrocławskie Spotkania Artystyczne.[ «« powrót do listy «« ]
 
belka geo search
Loading ...
1
1
1
1
1
1
1