logo
szukaj artukułów:
Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info
   
 
Aktywne gminy
:: Cieszyn ::

ogólnie Dane teleadresowe zdjęcia
Informacje ogólne

nazwa gminy:Cieszyn

Zapraszamy do CIESZYNA

jednego z najstarszych miast Polski, malowniczo położonego u stóp Beskidów na wzgórzu nad rzeką Olzą. Legenda głosi, że Cieszyn został założony w 810 r., kiedy to po długiej rozłące spotkali się trzej książęcy synowie Bolko, Leszko i Cieszko i z wielkiej radości spotkania miasto założyli. Historycy twierdzą, że Cieszyn powstał pod koniec X w., jako gród Państwa Polan. Od XIII w. do XVII w. pod panowaniem cieszyńskich Piastów, od 1653 roku rządzony przez Habsburgów, stanowił i stanowi centrum dla całego Śląska Cieszyńskiego.

Cieszyn to miasto położone na granicy polsko-czeskiej. W 1920 r. zostało podzielone na dwie części, z których jedna, Czeski Cieszyn, znajduje się w Republice Czeskiej.

Miasto zachowało średniowieczny układ urbanistyczny z wieloma zabytkami architektury. Do najciekawszych należą: romańska Rotunda z XI w. - jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich w Polsce i jednocześnie najcenniejszy zabytek Śląska (jej wizerunek znajduje się na banknocie 20 zł), XIV-wieczna Wieża Piastowska - wspaniały punkt widokowy na miasto i okolice, Wieża Ostatecznej Obrony - pozostałość trzynastowiecznego systemu obronnego zamku górnego,  Ratusz i kamienice przyrynkowe, budynek Książnicy Cieszyńskiej - biblioteki z cennym zbiorem starodruków i inkunabułów, funkcjonujące już ponad 200 lat Muzeum Śląska Cieszyńskiego, secesyjny Teatr i inne.

Cieszyn jest miastem o niepowtarzalnym klimacie, pełnym atrakcji turystycznych. W granicach miasta znajdują się rezerwaty przyrody, parki z zapleczem rekreacyjno – sportowym, a także trasy rowerowe i spacerowe (po Cieszynie i Czeskim Cieszynie, a także po cieszyńskich zabytkach żydowskich).

Uniwersytet Śląski Filia w Cieszynie, Kolegium Języków Obcych oraz różnorodne szkoły policealne i średnie czynią miasto ważnym ośrodkiem oświatowym.

Dodatkowym atutem Cieszyna jest bliskość takich miast jak Oświęcim (ok. 70 km), Kraków (ok.120 km.), Wiedeń (ok. 300 km) czy Praga (ok. 350 km).

W ciągu całego roku pobyt w Cieszynie uatrakcyjniają różnorodne wydarzenia kulturalne, z których największe to: Przegląd filmów czeskich i słowackich "Kino na Granicy” (kwiecień), Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Bez Granic” (maj), Dni Cieszyna i Czeskiego Cieszyna „Święto Trzech Braci” (czerwiec), Festiwal Filmowy "ERA NOWE HORYZONTY” (lipiec), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il Canto” (sierpień), Festiwal sztuki „Skarby z cieszyńskiej trówły” (wrzesień), Dekada Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej (październik), Muzyka Dawna (listopad), Wieczory Muzyczne na Zamku i wiele innych.

 Zapraszamy  !!!

 Wszelkie informacje dostępne są na stronie internetowej www.cieszyn.pl

oraz w Miejskim Centrum Informacji i Agencji Informacji Przygranicznej, Rynek 1, 43-400 Cieszyn, tel. +48 33 852 30 50, fax +48 33 852 14 87, mci@um.cieszyn.pl, promocja@um.cieszyn.pl.[ «« powrót do listy «« ]
 
belka geo search
Loading ...
1
1
1
1
1
1
1